Pracownik sam ustali godziny pracy

Kategoria: Czas pracy
Data: 13-09-2013 r.

Obowiązująca od 23 sierpnia 2013 r. nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy oraz ruchomy czas pracy. Firmy po porozumieniu się z pracownikami mogą wydłużać okresy rozliczeniowe z obecnych 4 do nawet 12 miesięcy.  

Kodeks pracy po nowelizacji pozwala m.in. na stosowanie rozkładów czasu pracy, które będą mogły przewidywać różne godziny rozpoczęcia wykonywania obowiązków służbowych w dniach pracy, jak również rozkładów przewidujących przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy. Wprowadzenie tych rozwiązań musi być zgłoszone przez pracodawcę w trybie pilnym (w ciągu pięciu dni) do Państwowej Inspekcji Pracy.

Elastyczne godziny i ruchomy czas pracy

 

Warto wiedzieć, że jeśli podwładny dwukrotnie rozpocznie pracę w tej samej dobie, pracodawca nie będzie musiał płacić mu za godziny nadliczbowe. Zastosowanie tych rozkładów nie będzie mogło prowadzić do naruszenia prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Wprowadzenie do stosowania elastycznych rozkładów czasu pracy (tzw. ruchomy czas pracy) będzie mogło nastąpić w trybie analogicznym do wprowadzenia przedłużonego okresu rozliczeniowego, czyli w drodze zmiany układu zbiorowego pracy bądź w wyniku zawarcia odpowiedniego porozumienia z odpowiednim przedstawicielstwem pracowników. Nowelizowane przepisy dopuszczają jednak wprowadzenie elastycznych rozkładów również w odpowiedzi na pisemny wniosek pracownika.

Odpracowywanie prywatnych wyjść

Znowelizowane przepisy legalizują ponadto praktykę odpracowywania wyjść (zwolnień) prywatnych bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia przynależnego pracy nadliczbowej. Po zmianach pracą w godzinach nadliczbowych nie będzie czas, w którym podwładny będzie odpracowywał zwolnienie od pracy, udzielone mu, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26191 )
Array ( [docId] => 26191 )