Pracownik zarządzający też ma prawo do wolnego za pracę w weekend

Kategoria: Czas pracy
Data: 30-04-2013 r.

Dyrektor zakładu pracy, jego zastępcy oraz główni księgowi także mają prawo do dnia wolnego w zamian za pracę w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, w niedzielę lub święto.

Przepisy z zakresu czasu pracy wyłączyły w stosunku do pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz kierowników wyodrębnionych jednostek organizacyjnych prawo do wynagrodzenia i dodatku za pracę poza normalnymi godzinami pracy. Prawa do takiej rekompensaty nie mają zatem:

 
  • pracownicy kierujących jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępcy,
  • pracownicy wchodzący w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy,
  • główni księgowi oraz
  • kierownicy wyodrębnionych jednostek organizacyjnych (mają oni jednak prawo do wynagrodzenia za pracę nadliczbową przypadającą w niedzielę lub święto, jeśli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali dnia wolnego - chodzi tu o pracę nadliczbową ponad normę dobową).

Powyższe uregulowania odnoszą się do pracy „poza normalnymi godzinami”, czyli do pracy w godzinach nadliczbowych (dobowych i średniotygodniowych) oraz do pracy ponadwymiarowej (np. w przypadku pracowników zatrudnionych na część etatu).

Za pracę w dniu wolnym – inny dzień

Brak rekompensaty za pracę poza godzinami pracy nie dotyczy natomiast pracy w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy oraz pracy w niedzielę czy święto. Za pracę w takie dni przysługuje bowiem pracownikom dzień wolny, a w przypadku niedzieli i święta, jeśli pracodawca nie mógł udzielić dnia wolnego wynagrodzenie i dodatek za pracę w niedzielę bądź święto.

Oznacza to, że jeżeli którykolwiek z tzw. pracowników zarządzających wykonuje pracę w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy (np. w sobotę) trzeba udzielić mu w zamian innego dnia wolnego – w przeciwnym razie pracodawca popełni wykroczenie. Jeżeli natomiast praca przypada w niedzielę lub święto także trzeba udzielić mu w zamian dnia wolnego. Jeśli pracodawca tego nie zrobi, może jeszcze zrekompensować taką pracę wypłacając wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem.

Przykład:

Główny księgowy oraz kierownik jednej z wyodrębnionych komórek organizacyjnych musieli przyjść do pracy na 10 godzin w niedzielę. Za pracę w tym dniu należy się:

  • głównemu księgowemu – dzień wolny od pracy, ewentualnie wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem za 8 godzin. Za pracę w 9 i 10 godzinie nie należy się wynagrodzenie i dodatek, gdyż pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy nie mają prawa do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych;
  • kierownikowi wyodrębnionej komórki organizacyjnej – dzień wolny od pracy, a jeśli go nie otrzyma wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem za 10 godzin.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26126 )
Array ( [docId] => 26126 )