Przedłużony okres rozliczeniowy można wprowadzić bezterminowo

Kategoria: Czas pracy
Data: 25-09-2013 r.

Przedłużone okresy rozliczeniowe czasu pracy, na mocy obowiązujących od 23 sierpnia 2013 r, nowych przepisów, można wprowadzać na czas określony lub nieokreślony. Istotne w tym zakresie są postanowienia stron zawarte w porozumieniu.

Od 23 sierpnia 2013 r., na mocy nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzającej elastyczne zasady planowania czasu pracy, pracodawcy mają możliwość stosowania 12-miesięcznych okresów rozliczeniowych czasu pracy.

12-miesięczny okres rozliczeniowy w każdym systemie czasu pracy

 

Przedłużenie okresu rozliczeniowego do maksymalnie 12 miesięcy jest możliwe w każdym systemie czasu pracy – jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy. Dodatkowo muszą być zachowane ogólne zasady dotyczące ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

Porozumienie bezterminowe

Jedną z form wprowadzania przedłużonych okresów rozliczeniowych jest porozumienie zawierane z przedstawicielami pracowników (jeśli w zakładzie nie działają związki zawodowe).

Nowe przepisy nie określają terminu, na jaki można przedłużać okresy rozliczeniowe czasu pracy. Termin taki zawierała tzw. ustawa antykryzysowa, która była pierwowzorem dla zmian – na jej mocy przedłużony okres rozliczeniowy mógł być stosowany nie dłużej niż do 31 grudnia 2011 r. Obecne przepisy nie zawierają jednak w tym zakresie żadnych ograniczeń czasowych, zatem 12-miesięczne okresy rozliczeniowe mogą być stosowane na czas nieokreślony. Istotne w tym zakresie są ustalenia stron zawarte w porozumieniu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26201 )
Array ( [docId] => 26201 )