Przejazdu w delegacji w niedzielę nie wlicza się do czasu pracy

Kategoria: Czas pracy
Data: 07-02-2014 r.

Za podróż służbową przypadającą w niedzielę nie przysługuje rekompensata, jeśli pracownik tylko podróżował, a nie świadczył pracy. Z kolei praca w czasie niedzielnej delegacji jest rekompensowana w pierwszej kolejności innym dniem wolnym, a w razie przekroczenia 8 godzin – także dodatkiem lub czasem wolnym za nadgodziny. Kierownikowi za taką pracę przysługuje tylko inny dzień wolny.

Rekompensata delegacji przypadającej w niedziele, święto albo wolną sobotę zależy od tego, czy pracownik musiał w takim dniu wykonywać zadanie służbowe, czy nie. Jeżeli w niedzielę tylko jechał (pociągiem, autobusem) albo leciał samolotem – to nie należy mu się żadna rekompensata wynikająca z przepisów o czasie pracy. Oczywiście należy mu się zwrot kosztów związanych z podróżą służbową, tj. zwrot kosztów biletu, kosztów noclegu z niedzieli na poniedziałek i ewentualnie dieta, jeżeli podróż trwała odpowiednio długo i pracownik sam musiał zapłacić za np. niedzielny obiad i kolację.

Sam przejazd zwykle nie wlicza się do czasu pracy

Czas spędzony w delegacji jest bowiem zaliczany do czasu pracy tylko o tyle, o ile pracownik wykonuje wówczas zadanie służbowe. Jeżeli zaś jedynie podróżuje (jedzie), ale nie wykonuje żadnych obowiązków – to czas podróży jest zaliczany do czasu pracy tylko w takim zakresie, w jakim pokrywa się z jego harmonogramowym czasem pracy.

Potwierdza to orzecznictwo Sądu Najwyższego (np. wyrok z 3 grudnia 2009 r., II PK 138/09, M.P.Pr. 201/6/312-313), zgodnie z którym typowa podróż służbowa charakteryzuje się tym, że wśród obowiązków pracownika stanowi zjawisko nietypowe, okazjonalne. Czas podróży nie musi i nie ma być wykorzystywany do pełnienia pracy w interesie pracodawcy.

Pracę w niedzielę rekompensuje inny dzień wolny

W przypadku gdy w niedzielę pracownik tylko jechał, nie należy mu się ani dzień wolny, ani dodatek za nadgodziny. Jeżeli jednak już w niedzielę musiał rozpocząć wykonywanie zadania służbowego – to taka praca stanowić będzie pracę w niedzielę.

Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy pracownik może podjąć wykonywanie czynności służbowych w niedzielę. Taka możliwość istnieje tylko w przypadku gdy rodzaj pracy pozwala na wykonywanie jej w niedzielę – czyli gdy występuje jeden z przypadków wymienionych w art. 151[10] kp.

Jeżeli pracownik zatrudniony od poniedziałku do piątku, pracował w niedzielę – musi przede wszystkim otrzymać w zamian inny dzień wolny. Ta zasada obowiązuje również wtedy, gdy pracownik wykonuje obowiązki w niedzielę w ramach podróży służbowej.

Dopiero gdyby nie było możliwe wykorzystanie przez pracownika dnia wolnego – pracodawca będzie miał obowiązek wypłacić takiemu pracownikowi wynagrodzenie za dodatkowy dzień pracy (przepracowaną niedzielę) i jeszcze zapłacić 100% dodatek za każdą godzinę pracy w niedzielę.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33832 )
Array ( [docId] => 33832 )