Rekompensata nawet za kilkuminutową pracę w godzinach nadliczbowych

Kategoria: Czas pracy
Data: 19-11-2012 r.

Przepisy Kodeksu pracy posługują się pojęciem godzin nadliczbowych. Nie oznacza to jednak, że - aby pracownik mógł liczyć na stosowną rekompensatę - musi „uzbierać” się pełna godzina.

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:

  • konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
  • szczególnych potrzeb pracodawcy.

Na prawo do rekompensaty pracy w godzinach nadliczbowych, nie ma wpływu to czy pracownik rzeczywiście przepracował pełną godzinę. W takiej sytuacji pracownikowi będzie należała się rekompensata za tyle minut nadliczbowych ile pracownik de facto przepracuje. Pracodawca nie może nie rekompensować ponadnormatywnego czasu prac tylko dlatego, że nie trwał on pełnej godziny. Nie można także czekać aż uzbiera się pełna godzina nadliczbowa.

Podstawa prawna:

art. 30 § 4, art. 32 § 1 pkt 2, art. 1513 Kodeksu pracy

Autor: Zofia Jamrozik

Opracowanie redakcyjne: Michał Tomaszewski

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26008 )
Array ( [docId] => 26008 )