System zadaniowy uwalnia od rozliczania godzin i upraszcza ewidencję

Kategoria: Czas pracy
Data: 07-12-2013 r.

Sierpniowa nowelizacja czasu pracy wymienia system zadaniowy jako jeden z przypadków zwalniających z obowiązków tworzenia indywidualnych rozkładów. Nie oznacza to jednak nienormowanego czasu pracy. Wykaz zadań powinien być stały albo cyklicznie ustalany, stosownie do wymiaru etatu.

Czas pracy w systemie zadaniowym jest mierzony nie godzinami pracy, ale wymiarem zadań, jakie pracownik ma wykonać w danym okresie (tygodniu, miesiącu, okresie rozliczeniowym itd.). Dlatego system zadaniowy często niesłusznie bywa nazywany nienormowanym czasem pracy. Jest to nazwa błędna, ponieważ wymiar zadań ma być tak określony, aby pracownik mógł je zrealizować w ramach swoich norm i wymiarów czasu pracy. Normy te wynoszą dla większości pracowników 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin tygodniowo (niższe normy przysługują niektórym niepełnosprawnym czy pracownikom medycznym, odpowiednio niższy wymiar dotyczy też niepełnego etatu).

Okres rozliczeniowy trzeba ustalić

Terminy realizacji zadań nie muszą pokrywać się z ustalonym okresem rozliczeniowym czasu pracy. Niemniej jednak okres rozliczeniowy trzeba i tak ustalić np. w regulaminie pracy (pomaga on kontrolować wymiar zadań). Może on być maksymalnie 4-miesięczny, z możliwością jego przedłużenia do 12 miesięcy w sytuacjach wskazanych w art. 129 kp.

Uwaga: w systemie zadaniowym trudno jest wykazać powstanie pracy nadliczbowej. Jeśli jednak danego wymiaru zadań obiektywnie nie da się wykonać w ustalonym czasie, pracownik może domagać się rekompensaty nadgodzin. Będzie tak zwłaszcza w przypadku, gdy przekroczenia zdarzają się często. W systemie zadaniowym przysługuje też rekompensata za pracę w dniach wolnych (soboty, niedziele i święta).

Zadania – choćby dzień wcześniej

Znowelizowane przepisy o czasie pracy stanowią, że pracownicy powinni otrzymywać indywidualne rozkłady czasu pracy na cały okres rozliczeniowy, albo jego część obejmującą nie mniej niż 1 miesiąc. Muszą je poznać co najmniej na tydzień przed rozpoczęciem okresu obowiązywania rozkładu. Wśród wyjątków zwalniających z tych obowiązków jest wymieniony m.in. system zadaniowy. Oznacza to, że w systemie zadaniowym:

  • pracodawca nie sporządza indywidualnych rozkładów i
  • wykazy zadań nie muszą obejmować okresów co najmniej 1-miesięcznych (mogą być krótsze) oraz nie muszą być przekazywane do wiadomości pracowników co najmniej na tydzień przed podjęciem wskazanych w nich zadań.

Ewidencja jest uproszczona

W systemie zadaniowym nie ewidencjonuje się godzin pracy. W ewidencji czasu pracy oznacza się tylko dni pracy oraz dni wolne, a także wszelkie okoliczności typu: urlop, zwolnienie, choroba, praca w dniu zaplanowanym jako wolny itp.


Iwona Jaroszewska-Ignatowska, Katarzyna Wrońska-Zblewska


Zobacz także:


Więcej na temat zadaniowego czasu pracy i korzyści z niego płynących można przeczytać w Aktualnościach kadrowych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33270 )
Array ( [docId] => 33270 )