Szkolenie „po godzinach” nie wlicza się do czasu pracy

Kategoria: Czas pracy
Data: 24-01-2014 r.

Zdarza się, że pracownik chce podnosić kwalifikacje, a pracodawca wyraża na to zgodę. Albo to pracodawca poleca pracownikowi wzięcie udziału w szkoleniu. Tego typu szkolenia (inne niż obowiązkowe szkolenia bhp) jeśli odbywają się poza harmonogramowymi godzinami pracy, nie są wliczane do czasu pracy.

Szkolenie, które odbywa się w harmonogramowym czasie pracy pracownika, jest zawsze zaliczane do jego czasu pracy, niezależnie od tego, czy pracodawca poleca pracownikowi wziąć udział w szkoleniu, czy jedynie zgadza się na jego propozycję odbycia szkolenia. Pracownik nie może mieć obniżonego wynagrodzenia z tego tytułu, że zamiast w pracy był na szkoleniu.

Nauka po zakończeniu dniówki – zdania są podzielone

 

Więcej problemów i wątpliwości powoduje szkolenie (lub część szkolenia), które odbywa się poza harmonogramowymi godzinami pracy pracownika. Niektórzy specjaliści uważają, że jeśli pracodawca nakazuje pracownikowi wziąć udział w takim szkoleniu (wydaje polecenie służbowe), to należy je w całości zaliczyć do czasu pracy ze wszystkimi tego konsekwencjami (takimi jak np. obowiązek rekompensaty nadgodzin, zachowania okresów odpoczynku itd.).

Według tego poglądu jedynie dobrowolne szkolenia „po godzinach” byłyby niewliczane do czasu pracy. Jednak przepisy wprost nie nakazują wliczać szkoleń do czasu pracy – i to nawet tych nakazanych przez pracodawcę. Dlatego inni specjaliści uważają, że nie ma podstawy, aby wliczać jakiekolwiek szkolenia do czasu pracy.

MPiPS rozstrzygnął na korzyść pracodawcy

Ten ostatni pogląd reprezentuje także ministerstwo pracy. Uznało ono, że „(…) szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe, odbywane poza czasem pracy pracownika (po godzinach pracy lub w dniu dla niego wolnym), nie są zaliczane do czasu pracy.

Oznacza to, że odbywanie szkolenia podnoszącego kwalifikacje w dniu wolnym nie daje podstawy do żądania przez pracownika oddania innego dnia wolnego ani wypłaty 100% dodatku do wynagrodzenia, nie stanowi także naruszenia odpoczynku tygodniowego, o którym mowa w art. 133 Kodeksu pracy” (stanowisko Departamentu Prawnego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 14 czerwca 2012 r.).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33285 )
Array ( [docId] => 33285 )