Udzielenie wolnego za niedzielę poza okresem rozliczeniowym

Kategoria: Czas pracy
Data: 20-11-2012 r.

Za czas pracy w niedzielę pracownikowi należy udzielić inny dzień wolny, maksymalnie do końca okresu rozliczeniowego. Przekroczenie tego terminu nie jest możliwe, nawet w przypadku wniosku pracownika.

Pracodawca, w określonych przypadkach, może polecać pracownikom pracę w niedzielę. Niemniej jednak taki niedzielny czas pracy należy następnie odpowiednio zrekompensować. Pracownikowi wykonującemu pracę w niedzielę pracodawca w pierwszej kolejności powinien zapewnić inny dzień wolny od pracy (maksymalnie do końca okresu rozliczeniowego), a dopiero w przypadku, gdy nie może tego uczynić, powinien wypłacić wynagrodzenie powiększone o stosowny dodatek.

W zamian za pracę w niedzielę – dzień wolny powinien zostać udzielony w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie dnia wolnego w tym terminie, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego w tym czasie – 100 % dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy.

Taka rekompensata musi odbyć się w ramach danego okresu rozliczeniowego. Jeżeli pracodawca nie ma możliwości oddania dnia wolnego za pracę w niedzielę – musi za takie czas pracy zapłacić. Prawo pracy nie daje tutaj możliwości (tak jak przy godzinach nadliczbowych) złożenia przez pracownika wniosku o odebranie dnia wolnego w terminie późniejszym. Dlatego też, nawet jeżeli podwładny poprosi pracodawcę na piśmie o udzielenie dnia wolnego w innym okresie rozliczeniowym czasu pracy, niż nastąpiła praca w niedzielę, pracodawca nie powinien go akceptować.

W przypadku rekompensaty czasu pracy w niedzielę, przepisy mówią o udzielaniu dnia wolnego a nie czasu wolnego, dlatego też niezależnie od tego, czy praca w niedzielę była świadczona przez godzinę czy osiem godzin, pracownikowi należy się inny dzień wolny od pracy.

Podstawa prawna:

art. 15111 Kodeksu pracy

Autor: Janusz Stacki

Opracowanie redakcyjne: Michał Tomaszewski


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26012 )
Array ( [docId] => 26012 )