Urlop niepełnosprawnego po zmianach liczy się już od obniżonej normy

Kategoria: Grupy zawodowe
Autor: Iwona Jaroszewska-Ignatowska
Data: 05-09-2014 r.

Niezależnie od tego, czy niepełnosprawny w stopniu znacznym lub umiarkowanym przeszedł w lipcu 2014 r. na niższą normę, czy nie, przysługuje mu 10 dni dodatkowego urlopu. Zmiana normy natomiast wpływa na pulę godzinową urlopu niepełnosprawnego.

Przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Jednak w przypadku pracowników mających niższą normę dobową, urlop wyznacza się w oparciu o tę normę. Dotyczy to większości pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, których norma dobowa wynosi obecnie 7 godzin, a tygodniowa – 35 godzin. Zwykłe 8- i 40-godzinne normy mają tylko pracownicy:

 
  • o lekkim stopniu niepełnosprawności i
  • o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, którzy mają zaświadczenie lekarskie o możliwości stosowania zwykłych norm.

W przypadku obniżonej normy czasu pracy przy udzielaniu urlopu 1 dzień urlopu niepełnosprawnego odpowiada 7 godzinom pracy. Dotyczy to oczywiście całego urlopu niepełnosprawnego, a nie tylko dodatkowych 10 dni. A zatem:

  • 36 dni urlopu (26 + 10) × 7 godzin = 252 godziny urlopu,
  • 30 dni urlopu (20 + 10) × 7 godzin = 210 godzin urlopu.

Z tak obliczonej puli godzinowej urlopu należy odjąć tyle godzin, ile pracownik przepracowałby w dniu wykorzystania urlopu, gdyby wówczas pracował.

Od 10 lipca 2014 r. zasadą jest, że niepełnosprawny w stopniu znacznym lub umiarkowanym ma automatycznie obniżoną normę czas pracy – chyba że posiada zaświadczenie dopuszczające normę zwykłą. Jeśli więc przed tym dniem miał zwykłą normę 8 godzin, a ma prawo do 36 dni urlopu i np. w czerwcu wykorzystał już 4 dni urlopu, jego pulę urlopową liczy się z wymiaru urlopu mniejszego o 4 dni, czyli:

  • 36 dni – 4 dni = 32 dni,
  • 32 dni × 7 godzin = 224 godziny urlopu do wykorzystania.
Iwona Jaroszewska-Ignatowska, Szymon Sokolik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35658 )
Array ( [docId] => 35658 )