Czy rozmowa rekrutacyjna online może być skuteczna

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 25-07-2012 r.

Internet zajmuje coraz ważniejsze miejsce w naszym życiu. Nawet w procesie rekrutacji odgrywa znaczącą rolę. Obecnie globalna sieć nie służy jedynie do zamieszczenia ogłoszenia o nowym stanowisku pracy czy do wysłania CV. Coraz częściej internet jest wykorzystywany nawet do rozmów kwalifikacyjnych. Czy rozmowa online może być skutecznym sposobem na znalezienie pracownika?

Oszczędności

Podstawową zaletą rozmów kwalifikacyjnych drogą online jest oszczędność. Przeprowadzenie rozmowy za pośrednictwem sieci nie wymaga od żadnej ze stron obecności w wyznaczonym miejscu spotkania, co pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu. Ponadto pracodawca w takim przypadku jest zwolniony z obowiązku zapewnienia odpowiedniego lokalu, w którym mogłoby odbyć się spotkanie. Jednym słowem rozmowa kwalifikacyjna zapewnia oszczędność zarówno czasu, jak też środków finansowych.

Większa swoboda

Zmniejszenie nakładów finansowych nie wpływa jednak negatywnie na efekty przeprowadzonej rozmowy. Wręcz przeciwnie – rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzona drogą online może gwarantować większą swobodę kandydata, a tym samym zmniejszy jego stres przed potencjalnym pracodawcą. Dzieje się tak dzięki dystansowi, jaki dzieli pracodawcę i kandydata na nowe stanowisko oraz brak bezpośredniego kontaktu.

Poza tym podczas rozmowy kwalifikacyjnej online osoba rekrutowana może znajdować się w dogodnym dla siebie miejscu (biurze, własnym pokoju, ulubionej kafejce). Komfortowe otoczenie również pozytywnie wpływa na samopoczucie kandydata, a tym samym gwarantuje swobodę wypowiedzi oraz znaczne ograniczenie stresu.

Efektywność

Przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych online umożliwi również pracodawcy osiągnięcie większej efektywności poszukiwania nowego pracownika. Zaoszczędzenie czasu związanego z brakiem konieczności organizacji tradycyjnych rozmów pozwoli na zwiększenie liczby przeprowadzonych rozmów kwalifikacyjnych z potencjalnymi kandydatami. Ponadto ułatwi kontakt z osobami, które szczególnie zainteresowały Cię swoją kandydaturą, a nie mogłyby wziąć udziału w tradycyjnym spotkaniu (np. ze względu na obecne miejsce zatrudnienia).

Poza tym rozmowy online nie są nie tylko tak czasochłonne jak tradycyjne wywiady rekrutacyjne, ale również pozwalają na ocenę kandydata w naturalnych dla niego warunkach. Dzięki temu przeprowadzona przez Ciebie ocena może być bardziej rzetelna od tej, którą mógłbyś wydać podczas bezpośredniego spotkania z kandydatem.

Podsumowując

Rozmowy kwalifikacyjne online są nowym trendem na rynku rekrutacyjnym. Pozwalają na przeprowadzenie szybkiego, rzetelnego wywiadu rekrutacyjnego bez konieczności nakładu dodatkowych środków finansowych. Zwiększają również szanse na rzetelną ocenę kandydata, który podczas rozmowy znajduje się w komfortowych dla siebie warunkach, a tym samym czuje się bardziej swobodnie niż w przypadku bezpośredniego spotkania z pracodawcą. Brak ograniczeń czasowych i terytorialnych sprawia, że skala prowadzonej rekrutacji drogą online będzie o wiele większa niż w przypadku tradycyjnego sposobu rekrutacji pracownika.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26475 )
Array ( [docId] => 26475 )