Czym jest flexicurity

Kategoria: HR
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 31-05-2012 r.

Sytuacja na rynku pracy jest dynamiczna i najczęściej niepewna. Musimy często zmieniać pracę, być elastyczni i mieć umiejętność szybkiego przekwalifikowywania się. Jak jednak czuć się na dzisiejszym rynku pracy bezpiecznie? Remedium na obecny stan może być strategia flexicurity.

Założenia

Głównym celem tej idei jest połączenie elastyczności i bezpieczeństwa na współczesnym rynku pracy. Stąd też nazwa strategii flexicurity, będąca połączeniem dwóch angielskich wyrazów: flexibility (elastyczność) i security (bezpieczeństwo). Jest to strategia Unii Europejskiej i staje się obowiązującym na jej terenie modelem zatrudnienia. Dzięki niej rynek pracy powinien być równie elastyczny, co bezpieczny.

Flexicurity dla pracownika

Taki model zatrudnienia umożliwia pracownikom płynną zmianę pracy, a także podjęcie pracy zawodowej po zakończeniu edukacji. Stawia też na jego rozwój poprzez stały dostęp do szkoleń czy warsztatów. Pracownik może się kształcić, żeby podnosić swoją aktywność zawodową i kwalifikacje. Daje mu także pewność zatrudnienia oraz pomoc w podjęciu lub zmianie pracy, nawet po długim okresie bezrobocia. Flexicutity zakłada też pomoc w przejściu pracownika na emeryturę.

Flexicurity dla pracodawcy

Dzięki tej strategii pracodawca może w sposób elastyczny zarządzać i organizować przedsiębiorstwo, dostosowane do jego aktualnych potrzeb. Umożliwi także swoim pracownikom podjęcie atrakcyjnych form zatrudnienia, takich jak telepraca, job – sharing, itp. To z kolei wpłynie na obniżenie kosztów zatrudnienia, a dzięki udostępnieniu pracownikom szkoleń, także na jego większą konkurencyjność.

Ten stworzony i zalecany przez Unię Europejską model zatrudnienia daje duże możliwości zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Usprawni też rynek pracy i sprawi, że będzie on bardziej przejrzystym i przyjaznym miejscem, nie budzącym lęku i strachu.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26371 )
Array ( [docId] => 26371 )