Eliminacja negatywnego myślenia

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 19-10-2012 r.

Wiele osób nie potrafi myśleć przychylnie o samym sobie. Wręcz przeciwnie, bardzo łatwo wpędzają się w negatywne opinie na swój temat. Jak poradzić sobie z negatywnymi myślami? Jak zmienić stosunek do samego siebie i nauczyć się empatii wobec siebie?

Przestań się bać negatywnych ocen

Z pewnością często myślisz o sobie negatywnie dlatego, bo odczuwasz pewien strach. Przed czym? Przed negatywną oceną innych. Zdarzają się w życiu sytuacje, w których uważasz, że powinieneś być w pełni dyspozycyjny dla niektórych osób – np. rodziców. Myśląc w ten sposób, za każdym razem kiedy chcesz zająć się sobą, pojawiają się wyrzuty sumienia. Uważasz siebie za złego, bo stawiasz swoje potrzeby nad potrzebami osób, którymi rzekomo powinieneś się opiekować. Obawiasz się zarówno tych wyrzutów, jak również tego, że ktoś inny może źle o Tobie pomyśleć. Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji poświęcasz się w pełni najbliższym. Nie oznacza to wcale, że zmieniasz myślenie na swój temat. Wmawiasz sobie, że musisz pełnić taką, a nie inną rolę, bo w przeciwnym razie będziesz złym i nieczułym.

Empatia dla samego siebie

W relacjach z innymi ludźmi istotne jest to, abyś odczuwał empatię wobec samego siebie. Pamiętaj, że nie powinieneś być miły za wszelką cenę. Ważniejsza jest Twoja autentyczność. Będąc sobą w kontaktach z innymi ludźmi z pewnością będziesz w stanie eksponować swoje odczucia.

Musisz jednak pamiętać, aby pozwolić być szczerym również innym wobec Ciebie. Biorąc pod uwagę ich uczucia i prawdziwe intencje unikniesz sytuacji, w których sam o sobie będziesz myślał źle. Kiedy zrozumiesz, dlaczego dla niektórych jesteś ważną osoba w ich życiu, zmienisz również myślenie o samym sobie.

 

Nie poddawaj się stereotypom

Ostatnią kwestią w walce z negatywnymi myślami o samym sobie jest walka ze stereotypowym działaniem. Często, będąc w trudnej sytuacji i działając pod wpływem emocji, podejmujesz decyzje, które nie są zgodne z Twoimi poglądami. Wolisz zrobić coś stereotypowo, aby dogodzić całej społeczności, niż wskazać własne poglądy na dany temat. Wbrew pozorom takie działanie nie zagwarantuje Ci spokoju.

Wprawdzie być może pozwoli na uniknięcie krytyki ogółu, ale nie pozbawi Cię myśli, że zrobiłeś coś przeciwko sobie. Tego rodzaju samopoczucie z pewnością nie ułatwi Ci w pozytywnym odbieraniu samego siebie.


Zobacz także:

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26596 )
Array ( [docId] => 26596 )