Jak skutecznie dokonywać oceny pracowniczej

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 31-07-2012 r.

Dokonywanie systematycznych ocen pracowniczych jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Tylko rzetelnie przeprowadzona kontrola pozwoli Ci stwierdzić, czy Twoi podwładni z należytą powagą podchodzą do wypełniania służbowych zadań. Jak zatem skutecznie dokonywać oceny pracowniczej?

Ocenę przeprowadza wyspecjalizowany pracownik

Kwestią, od której należy zacząć przygotowanie skutecznej oceny pracowniczej, jest wyznaczenie osoby, będącej odpowiedzialną za przeprowadzenie tego procesu.

Wbrew pozorom, oceny pracowniczej nie może dokonywać każdy. Osoba podejmująca się tego zadania powinna posiadać dostateczną wiedzę na temat zarządzania ludźmi, jak również znać podstawy organizacyjne danego przedsiębiorstwa. Dodatkowa wiedza z zakresu psychologii czy socjologii będzie dobrym uzupełnieniem, jednak nie jest koniecznością. Kto zatem może przeprowadzić ocenę pracowniczą?

Jeżeli w Twojej firmie wydzielony został zespół HR, analizę powinieneś zlecić jego pracownikowi. Kontroli okresowej podwładnego może dokonać również pracownik kadrowy, który jest odpowiedzialny za zatrudnienie w Twoim przedsiębiorstwie.

Pamiętaj, że pracownik musi być oceniony przez inną osobę. Wręczenie zatrudnionym w Twojej firmie ankiety o własnej osobie i prośba jej wypełnienia nie jest wcale skutecznym sposobem na przeprowadzenie kontroli.

Co podlega ocenie

Wielu pracodawców zastanawia się, co tak naprawdę powinno zostać poddane ocenie. Czy Twoja uwaga powinna skupiać się jedynie na stopniu zrealizowania wyznaczonych celów, czy dotyczyć również innych aspektów (np. relacje z członkami zespołu, jakość organizacji pracy własnej)? Wszystko zależy od charakteru dokonywanej oceny.

Jeżeli zależy Ci na kompleksowej kontroli, powinieneś wziąć pod uwagę szereg zagadnień związanych z pracą danej osoby. Weryfikacja powinna być przeprowadzona nie tylko na podstawie rozmowy z samym pracownikiem, ale również w oparciu o analizę jego dotychczasowych wyników, opinie przełożonych i osób z nim współpracujących.

 

Ocena to nie bezwzględny wywiad

Przeprowadzając ocenę pracowniczą, musisz pamiętać, że jej głównym celem jest wyłapanie ewentualnych nieprawidłowości, a nie krytykowanie pracownika. Dlatego też, bezpośrednia rozmowa z podwładnym powinna być przeprowadzona w warunkach, które w żaden sposób nie zwiększy poziomu jego stresu.

Poza tym, w sytuacji posiadania jakichkolwiek uwag wobec konkretnej osoby, powinieneś je wyrazić w postaci konstruktywnej krytyki, a nie bezpośredniego ataku. Każdy jest tylko człowiekiem i ma prawo do popełniana błędów.

Ocena pracownicza jest narzędziem, które ewentualne uchybienia ma wychwycić i pomóc je naprawić. Stąd w dokonywaniu oceny ukierunkuj się na wzajemną współpracę z pracownikiem, a nie wzajemny atak. Tylko wtedy oboje osiągnięcie oczekiwane rezultaty, czyli poprawę ewentualnych niedociągnięć związanych z wykonywaniem służbowych obowiązków.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26478 )
Array ( [docId] => 26478 )