Jak stać się pewnym siebie w każdej sytuacji

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 05-07-2012 r.

Pewność siebie jest niezwykle przydatna zarówno w życiu prywatnym, jak też zawodowym. Jednak nie wszyscy są w stanie zachowywać się tak w każdej sytuacji. Jak to zmienić, aby bez względu na okoliczności, w jakich się znajdziesz, poczucie własnej wartości zawsze Ci towarzyszyło?

Zaakceptuj samego siebie

Podstawą budowy odpowiednio stabilnej pewności siebie jest pełna akceptacja własnej osoby. Jeżeli nie będziesz się czuł dobrze z samym sobą, nie uda Ci się być pewnym siebie wobec innych. Polubienie siebie, swoich poglądów, zwyczajów, sposobu bycia jest podstawowym warunkiem poczucia własnej wartości. W innym wypadku, nie uda Ci się bronić swoich poglądów w sytuacji ewentualnej krytyki. Jak chcesz bronić swoich przekonań, skoro sam nie jesteś ich w stu procentach pewien?

Dlatego, chcąc zbudować odpowiednio silne poczucie pewności siebie, powinieneś zastanowić się, czy rzeczywiście w pełni siebie akceptujesz. Jeżeli jest coś, co nie do końca Ci się w sobie podoba – zmień to. Każda niedogodność w życiu z samym sobą może stanowić niebezpieczeństwo dla Twojej pewności siebie. Szkoda by było przez niewielki drobiazg zmarnować to, nad czym być może pracujesz od kilku lat.

Poza tym uświadom sobie swoją wartość. Doceń to, że układa Ci się w pracy, że masz grupę sprawdzonych przyjaciół czy rewelacyjnego psa. Każdy, nawet najmniejszy drobiazg, który pozornie wydaje się bez znaczenia pozwoli Ci na dojrzenie Twoich atutów, a tym samym na podbudowanie poczucia pewności siebie.

Nie myśl o opinii innych

Częstą barierą w budowaniu pewności siebie jest strach przed opinią innych. Wiele razy z pewnością zdarzyło Ci się zastanawiać, jak Twoje środowisko zareaguje na Twój pogląd czy zachowanie. Ile razy rezygnowałeś ze swojego pomysłu tylko dlatego, że nie do końca podobał się on innym?

Jeżeli chcesz stać się pewny siebie, przestań przejmować się opinią innych. Uświadom sobie, że jak każdy inny człowiek masz prawo do wyrażania swojego zdania. Nawet wtedy, kiedy jest ono odmienne niż opinia pozostałych, otaczających Cię osób.

Obrona własnych poglądów bez względu na krytykę sprawia, że w oczach swoich odbiorców stajesz się nie tylko pewną siebie osobą, ale również taką, która wie, czego chce. Zdecydowane wyrażanie własnych opinii jest wyrazem odwagi.

Poza tym, mówiąc szczerze o tym co myślisz, pozbywasz się strachu związanego z zatajaniem swoich prawdziwych poglądów. Dlatego, jeżeli jest coś, z czym się nie zgadzasz – śmiało o tym powiedz. Dzięki temu nie tylko lepiej poczujesz się sam ze sobą, ale również zyskasz w oczach innych jako osoba potrafiąca bez obaw wyrażać swoje zdanie.

 

Zwiększaj pole działania

Pracując nad poczuciem pewności siebie, nie możesz ograniczać się jedynie do sytuacji, z którymi masz do czynienia na co dzień. Problemy zazwyczaj pojawiają się z reguły wtedy, gdy spotykasz się z nową sytuacją. By ich uniknąć, zwiększaj swoje pole działania.

Każdego dnia wyznaczaj sobie jedną czynność, której wykonanie wywołuje u Ciebie strach czy spadek poczucia własnej wartości. Boisz się nawiązywania kontaktów z nowymi ludźmi? Przez jeden dzień uśmiechaj się do każdego, kogo spotkasz na swojej drodze. Przekonasz się, że większość osób, które napotkałeś, chociaż były Ci zupełnie obce, odwzajemniło uśmiech.

Poza tym dla zwiększenia poczucia pewności siebie możesz spróbować nawiązać kilka znajomości za pośrednictwem internetu. Znajdź fora czy portale, które skupiają osoby o podobnych do Twoich zainteresowaniach czy poglądach. Dyskutuj z nimi zarówno na ogólnodostępnych forach, jak również za pośrednictwem prywatnych wiadomości. Z czasem przekonasz się, że poznawanie nowych ludzi nie jest wcale takie straszne.

Budowanie poczucia pewności siebie nie jest wcale trudne. Musisz sobie jedynie uświadomić, że to, jak będziesz wyglądał w oczach innych zależne jest w dużym stopniu od tego, jak będziesz czuł się sam ze sobą. Poza tym wypracowanie własnych zachowań w sytuacjach szczególnie stresujących również pomoże Ci zwalczyć strach, który jest przeciwieństwem pewności siebie.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26445 )
Array ( [docId] => 26445 )