Jak zdobyć potrzebne doświadczenie

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 14-06-2012 r.

W ofertach pracy nieustannie pojawia się sformułowanie „wymagane doświadczenie”. Problem pojawia się, kiedy pracy szuka osoba, która dotychczas nie pracowała. W jaki sposób zdobyć można potrzebne doświadczenie?

Trudne życie studenta

Grupą, którą przede wszystkim ten problem dotyczy, są studenci. Przez kilka lat skupiają swoje wysiłki na nauce, by po jej zakończeniu dowiedzieć się, że są bezwartościowi dla potencjalnych pracodawców. W efekcie często podejmują pracę poniżej swych kwalifikacji. Warto pamiętać, że brak doświadczenia zawodowego nie oznacza całkowitej dyskwalifikacji z procesu rekrutacji.

Różne możliwości

Jeśli jesteś studentem, już w trakcie studiów możesz zdobywać pierwsze doświadczenia. Każda współpraca z organizacjami studenckimi będzie dla pracodawcy dowodem na Twoje zaangażowanie i aktywną postawę. Rozwijasz w ten sposób także swoje umiejętności organizacyjne, tak istotne na wielu stanowiskach pracy.

Kolejnym rozwiązaniem, zarówno dla tych, którzy studiują jak i dla szukających pracy, mających problem z jej znalezieniem, jest zaangażowanie się w wolontariat. Niezależnie od dziedziny jaką będziesz się zajmować, wykształcisz tam zdolność współpracy z ludźmi oraz pozyskasz kontakty, które mogą w przyszłości zaowocować zatrudnieniem.

Bezpłatne praktyki czy staże to wbrew pozorom nie wykorzystywanie naiwności studentów, lecz właśnie szansa na rozwój zawodowy. Jeśli na przykład czujesz potrzebę przekwalifikowania się, właśnie takie oferty to doskonałe dla ciebie rozwiązanie. Czasem warto poświęcić trzy miesiące, by w efekcie zagwarantować sobie początek kariery.

Metoda działania

Każde, nawet wydawałoby się najmniej istotne doświadczenie, należy wpisywać w CV. Kursy, szkolenia, członkostwo w kole naukowym. W połączeniu z kierunkowym wykształceniem, aktywność ta pomoże stworzyć całkiem porządne CV, a osoby rekrutujące wyciągną z niego odpowiednie wnioski dotyczące Twoich predyspozycji i możliwości. To, że nigdy nie byłeś zatrudniony, nie musi oznaczać, że brak Ci doświadczenia.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26403 )
Array ( [docId] => 26403 )