Jak zwiększyć swoją atrakcyjność na rozmowie kwalifikacyjnej

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 15-07-2012 r.

Rozmowa kwalifikacyjna jest niezwykle stresującą sytuacją dla wielu z nas. Każdy, kto idzie na tego typu spotkanie, chce zaprezentować się jak najlepiej przed pracodawcą. Jak skutecznie zwiększyć swoją atrakcyjność na rozmowie kwalifikacyjnej?

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Być może wyda Ci się to śmieszne, ale udział w rozmowie kwalifikacyjnej można porównać do występu artystycznego. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku uczestnik zdarzenia chce wywołać jak najlepsze wrażenie. Jeżeli kilka prób wystarczy artyście do tego, aby wywołać w odbiorcach zachwyt, dlaczego miałoby to nie zadziałać na rozmowie kwalifikacyjnej? Wbrew pozorom do spotkania z potencjalnym pracodawcę również możesz się solidnie przygotować.

Rozmowę kwalifikacyjną możesz w bardzo dużym stopniu zaplanować. Zastanów się, w jaki sposób możesz wywołać dobre wrażenie na pracodawcy. Przemyśl nie tylko strój, ale przede wszystkim sposób zachowania, mówienia itd.

Dobrym krokiem jest zaobserwowanie własnego zachowania. Wykorzystaj w tym celu lustro bądź kamerę. W tym drugim przypadku staraj się zapomnieć, że nagrywasz całą sytuację. Zachowuj się tak, jakbyś rzeczywiście brał udział w rozmowie kwalifikacyjnej. Natomiast po obejrzeniu filmu, zastanów się, co powinieneś jeszcze poprawić, a co ewentualnie pozostawić bez zmian.

Jeżeli chcesz solidnie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, zastanów się nad tym, o co Ty byś zapytał potencjalnego pracownika, gdybyś znajdował się na miejscu swojego rekrutera? Spisz wszystkie pytania, które przyszły Ci do głowy, a następnie przygotuj sobie na nie odpowiedzi.

Oczywiście nie masz żadnej pewności, że właśnie te pytania rzeczywiście zada Ci pracodawca. Jednak przygotowanie sobie konkretnych wypowiedzi pozwoli Ci wypracować swój wizerunek pracownika, który będziesz mógł zaprezentować pracodawcy również w przypadku zupełnie innych pytań.

Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej

Jak sama nazwa wskazuje, rozmowa kwalifikacyjna jest rozmową między Tobą a pracodawcą. Pamiętaj o tym, aby Twoje spotkanie nie zmieniło się w monolog jednej ze stron (Twój przy nadmiernym gadulstwie, lub pracodawcy przy Twojej małomówności).

Na rozmowę kwalifikacyjną idziesz po to, aby opowiedzieć o swoich zaletach zawodowych. Poza tym Twoim zadaniem jest również rozwianie wszelkich wątpliwości pracodawcy. Daj zatem mu szansę na wyrażenie swoich ewentualnych zastrzeżeń czy uwag.

Przegadanie pracodawcy, wbrew pozorom, nie będzie wcale świadczyć o Twojej otwartości, lecz o braku zdolności zapanowania nad samym sobą. Może być również odebrane jako brak kultury w relacjach z innymi. Dlatego też, aby nie wpaść ani w pułapkę gadulstwa, ani małomówności Twoja rozmowa z pracodawcą powinna opierać się o Twoje odpowiedzi na pytania rozmówcy. A te z całą pewnością padną.

Warunkiem zrobienia dobrego wrażenia na rozmowie kwalifikacyjnej jest odpowiednie przygotowanie się do niej. Idąc na spotkanie z pracodawcą powinieneś zadbać nie tylko o odpowiedni strój czy CV, ale również przemyśleć swój sposób zachowania się wobec rozmówcy. Praktyczne ćwiczenia w domu oraz obserwacja własnego zachowania pozwoli Ci również na zwiększenie pewności siebie, jak też na eliminację rażących nawyków.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26456 )
Array ( [docId] => 26456 )