Jakie pytania warto zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 31-07-2012 r.

Rozmowa kwalifikacyjna jest bardzo stresującą sytuacją. Z reguły to osoba rekrutująca zadaje pytania, a osoba kandydująca na dane stanowisko grzecznie na nie odpowiada. Jednak czy to oznacza, że Ty nie możesz o nic pytać? Jakie pytania warto zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Upewnij się, że rzeczywiście zostaniesz zatrudniony

Osoby prowadzące rekrutację w firmie bardzo często podczas rozmowy kwalifikacyjnej dają potencjalnemu kandydatowi złudzenie, że to właśnie on zostanie zatrudniony na dane stanowisko. Jeżeli, mimo gwarancji rekrutera, nie jesteś pewien, że to Ty zostałeś wybrany przez pracodawcę, zadaj kilka pytań, które znacznie rozjaśnią Ci Twoją sytuację.

Wystarczy, że zadasz któreś z poniższych pytań:

  • Rozumiem, że jest to wiążąca oferta?
  • Czy otrzymam od Państwa ofertę zatrudnienia w formie pisemnej?
  • Od kiedy rozpoczynam pracę?

Dwa pierwsze pytania służą potwierdzeniu zatrudnienia na danym stanowisku, natomiast ostatnie służy ustaleniu konkretnego terminu podjęcia pracy oraz pozwala na uzgodnienie warunków przyjęcia Ciebie na dane stanowisko. W niektórych przypadkach bowiem znalezienie przez Ciebie nowej pracy będzie wiązało się z rezygnacją z dotychczasowego zatrudnienia i okresem wypowiedzenia wynikającym z tego tytułu. Twój nowy pracodawca powinien zostać o tym poinformowany, co pozwoli Wam na uzgodnienie terminu zatrudnienia dogodnego dla obu stron.

Pytaj o własne obowiązki, wynagrodzenie i rozwój

Niektóre oferty pracy nie do końca jasno określają zakres obowiązków na danym stanowisku. Rozmowa kwalifikacyjna jest doskonałą okazją do tego, aby sprecyzować nie tylko zadania, jakie będziesz musiał wykonywać, ale również system oceniania efektów Twojej pracy. Pytaj wprost o to, co będzie należało do zakresu Twoich obowiązków i na jakich zasadach będzie dokonywana ocena Twojej pracy. W tym miejscu warto zorientować się również, w jaki sposób ocena Twojej pracy będzie wpływała na wysokość Twojego zatrudnienia.

Nie bój się zapytać również o system wynagradzania (czy składa się jedynie z podstawowej wypłaty czy również dodatkowej prowizji i bonusów).

Śmiało zadawaj pytania na temat możliwości rozwoju w danej firmie. Dopytaj również o szkolenia, w których uczestniczyli czy będą uczestniczyć pracownicy. Dzięki temu rekruter zorientuje się, że jesteś osobą, która chce się podnosić swoje kompetencje.

Możesz również dopytać się o potencjalnych współpracowników (ilu jest zatrudnionych, jaki mają staż w firmie, czy są ze sobą zżyci).

Nie bój się pytać

Wiele osób obawia się, że zadawane przez nich pytania na rozmowie kwalifikacyjnej zostaną odebrane przez potencjalnego pracodawcę jako wyraz zuchwalstwa. Wręcz przeciwnie, zadając konkretne pytania, pokazujesz, że umiesz zadbać o własne dobro i jesteś osobą, która ceni sobie jasne zasady współpracy.

Poza tym określenie jasnych warunków zatrudnienia już w początkowej fazie współpracy pozwoli na uniknięcie w przyszłości ewentualnych nieporozumień na linii pracownik – pracodawca.

Zadanie konkretnych pytań przyszłemu pracodawcy upewni Cię również, że dane stanowisko jest dla Ciebie idealnym miejscem pracy.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26489 )
Array ( [docId] => 26489 )