Na czym polega aktywne poszukiwanie zatrudnienia

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 31-07-2012 r.

Poszukiwanie nowej pracy wiąże się z dużym zaangażowaniem i poświęceniem sporej ilości czasu. Sprawdź na czym polega aktywne poszukiwanie pracy i dlaczego może przynieść bardziej satysfakcjonujące rezultaty?

To Ty szukasz pracy, a nie na odwrót

Poszukując nowej pracy musisz pamiętać, że wyniki poszukiwań są zależne jedynie od wysiłku, jaki włożysz w cały proces. Oczywiste jest, że nikt nie znajdzie pracy za Ciebie. Ponadto jej znalezienie nie jest z reguły sumą przypadków. Dlatego też, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie na wymarzonym stanowisku, powinieneś rozsądnie zaplanować sposób poszukiwania pracy.

Przeglądanie ofert pracodawców i wysyłanie CV nie może być chaotyczne i niesystematyczne. Ponadto dokumenty powinny być przygotowane ściśle pod określoną ofertę. Ogólnie brzmiące CV czy list motywacyjny nikogo nie zachwycą. Poza tym warto skorzystać z kilku rad, które ułatwią Ci poszukiwanie pracy.

Portale rekrutacyjne, alerty

W internecie znajdziesz wiele serwisów specjalizujących się w poszukiwaniu nowych pracowników. Na goldenline.pl czy infopraca.pl nie tylko będziesz mógł znaleźć aktualne oferty pracy, ale również będziesz miał możliwość stworzenia profesjonalnego CV i opublikowania go w sieci. Dzięki temu zwiększasz swoją widoczność dla potencjalnych pracodawców. Być może Twoja osoba zainteresuje właściciela konkretnej firmy lub headhuntera, którzy zaproszą Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Poza tym, odwiedzając portale o tym charakterze, w wielu przypadkach masz możliwość ustawienia alertu, który będzie Cię informował o nowych ofertach pracy. Dzięki temu na bieżąco będziesz powiadamiany o nowych propozycjach w interesującej Cię branży czy lokalizacji.

 

Targi pracy, agencje rekrutacyjne

Oprócz tradycyjnych portali ogłoszeniowych, źródłem informacji o nowych miejscach pracy są targi pracy lub agencje rekrutacyjne. Targi są imprezą cykliczną przygotowywaną najczęściej przez uczelnie wyższe i firmy poszukujące pracodawców. Informacje o dacie ich organizacji w Twoim mieście z łatwością znajdziesz w internecie. Tego rodzaju wydarzenia są doskonałą okazją do nawiązania kontaktów biznesowych oraz przedstawienia dokumentów aplikacyjnych przedstawicielom konkretnych firm.

Dokumenty aplikacyjne warto dostarczyć również do agencji rekrutacyjnych. Tego rodzaju firmy działają w większości miast. Prowadzona przez nie baza, zarówno pracodawców, jak też osób poszukujących pracy, zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego zatrudnienia.

Poza tym każde działanie uwidaczniające poszukiwanie przez Ciebie pracy, zwiększa Twoje szanse na jej znalezienie.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26482 )
Array ( [docId] => 26482 )