Pięć zasad efektywnej telepracy

Kategoria: HR
Autor: Trochimiuk Anna
Data: 15-06-2012 r.

Większość pracowników chętnie decyduje się na pracę z domu, choćby ze względu na oszczędność czasu i pieniędzy związanych z dojazdami do pracy. Nie każdy jednak wie, że telepraca to duże wyzwanie organizacyjne, które wymaga samodyscypliny. Poznaj 5 zasad efektywnej pracy w domu!

Stwórz sobie miejsce do pracy

Nie ma nic gorszego, jak praca wszędzie – tj. od łóżka, przez kuchnię po kanapę w salonie. W ten sposób telepracownik wszędzie pracuje a nigdzie nie odpoczywa.. lub na odwrót. Miejsce do pracy powinno w ciągu dnia służyć wyłącznie pracy. Nie ma mowy o efektywnej pracy przy stole kuchennym, przy którym się zarazem chce gotować, jeść i pracować.

Decydując się na pracę z domu, warto znaleźć ustronne od życia rodzinnego miejsce, w którym można się skupić.

Wyszykuj się do pracy

Pracując w domu można zaoszczędzić nie tylko na dojazdach, lecz też na ubraniach wyjściowych oraz na przykład dać skórze odpocząć od makijażu. Nie pozwól jednak, by pidżama stała się Twoim strojem roboczym.

Przed rozpoczęciem pracy weź prysznic, ubierz się (postaraj się o coś więcej niż wyciągnięty dres), zadbaj o wygląd włosów, skóry i paznokci. To, że nie wychodzisz do pracy nie oznacza, że nikt Cię nie ogląda. Zadbaj o to, by Tobie miło się ze sobą pracowało.

Określ godziny pracy

Jeżeli masz zadaniowy czas pracy, a przełożony nie kontroluje tego czy jesteś w pracy, lecz czy wykonałeś powierzone obowiązki, musisz ustalić sobie godziny pracy. Oczywiście nie ma co się katować codziennym odbijaniem karty zegarowej przy biurku i wyznaczaniem sobie kar za spóźnienia do pracy. Jednakże warto ustalić godziny, w których chcesz pracować.

Pozwoli Ci to na lepszą organizację swojego czasu pracy oraz życia osobistego. Nie ma nic gorszego dla życia rodzinnego, jak bycie nieustannie w pracy. Pracując w domu trzeba postawić granicę między pracą a domem. Ma to także bardzo istotne znaczenie z punktu widzenia kolejnej zasady.

Ustal zasady z rodziną

Rodzina musi wiedzieć (zrozumieć), że telepraca to taka sama praca, jak każda inna z tą różnicą, że jest wykonywana w domu. Ma to znaczenie szczególnie z punktu widzenia niespodziewanych wizyt teściowej i zaskoczonej miny męża (żony), gdy po powrocie z pracy ze zdziwieniem stwierdza, że choć siedziałaś (siedziałeś) cały dzień w domu to nic nie jest zrobione (rodzinie trudno przychodzi zrozumienie, że telepracownik nie miał czasu nic zrobić, bo.. pracował!).

Korzystaj z największej zalety telepracy

Gdy w ciągu dnia przyjdzie Ci ochota na spacer lub drzemkę, miej serce dla siebie i poświęć trochę czasu dla relaksu. Możliwość odpoczynku w środku dnia jest jedną z największych zalet pracy w domu, więc korzystaj z niej (oczywiście z rozsądkiem)!

Trochimiuk Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26404 )
Array ( [docId] => 26404 )