W jaki sposób zostać dobrym liderem

Kategoria: HR
Autor: Ilnicka Agnieszka
Data: 19-09-2012 r.

Zarządzanie ludźmi, delegowanie zadań i ponoszenie odpowiedzialności za członków zespołu oraz ich pracę, to obowiązki lidera. Z jednej strony bycie przywódcą grupy wiąże się z możliwością decydowania i zajmowania prestiżowego stanowiska. Z drugiej zaś jest wyzwaniem, któremu nie każdy jest w stanie sprostać. Być liderem znaczy stanowić autorytet dla podwładnych.

Dobry lider to osoba, która z jednej strony jest wymagająca i oczekuje podporządkowania, a z drugiej potrafi słuchać i wspierać. Podane cechy sprawdzają się nie tylko w pracy, ale również w życiu prywatnym, gdy potrzebny jest lider np. podczas organizowania większej imprezy.

Zakres działania lidera

Przywódca porusza się po trzech płaszczyznach i umiejętnie je łączy. A należą do nich:

  • wyznaczanie zadań (celów, projektów) konsultowanych z grupą,
  • budowanie zespołu,
  • rozwijanie jednostek.

Pominięcie jednej z tych trzech zasad bycia liderem świadczyć może o braku profesjonalizmu lub małym doświadczeniu dowodzącego. Zatem zakresem działań lidera jest: delegowanie, monitorowanie, planowanie, ocenianie, egzekwowanie oraz motywowanie.

Krok po kroku

Stworzony przez Deminga (amerykańskiego statystyka) cykl, przedstawia jak powinien wyglądać proces rzetelnego nadzorowanie danego projektu.

Obserwacja -> Analiza -> Plan -> Działanie

Zanim jednak lider przystąpi do weryfikowania zaplanowanego projektu, musi nauczyć się zlecać zadania swojemu zespołowi. Delegowanie zawiera następujące etapy:

  • Co?
  • Należy jasno określić o jaką czynność chodzi.
  • Komu?

Osoba, której delegowane jest zadanie powinna mieć na nią czas. Inną istotną kwestią jest, czy dany pracownik ma odpowiednie kompetencje do zrealizowania danej pracy. Ostatnia sprawa to wspomniane wcześniej rozwijanie jednostki. Warto zastanowić się także, który z pracowników skorzysta indywidualnie na zadaniu, czyli jakie odniesie korzyści. Największym pożytkiem jest z pewnością doskonalenie i samorozwój, ponieważ w przyszłości zdobyta wiedza może okazać się przydatna również dla pracodawcy.

Zlecanie zadania

Po określeniu co zlecamy i komu, należy przejść do działania. Zlecanie zadania opiera się na następujących punktach: jasny komunikat dotyczący powierzonego zadania, dostarczenie niezbędnych narzędzi potrzebnych do wykonania pracy, określenie czasu pracy. Ostatnim, ale najważniejszym jest sprecyzowanie efektu. Lider powinien jasno określić jakiego rezultatu się spodziewa. Zlecenie zadania nie oznacza jeszcze zlecenia efektów.

Delegowanie zadania kończy jego monitorowanie oraz wymiana informacji. Członek zespołu pozostaje w kontakcie z liderem i informuje go o postępach realizowanego projektu.


Zobacz także:

Ilnicka Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26522 )
Array ( [docId] => 26522 )