Zarządzanie zasobami ludzkimi - model doskonałości EFQM

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 19-10-2012 r.

Zarządzanie zasobami ludzkimi czy zasobami przedsiębiorstwa wymaga ciągłego doskonalenia. Wynika to chociażby z zachodzących na rynku zmian związanych z polityką personalną. Jednym ze sposobów na doskonalenie procesu zarządzania jest korzystanie z modelu doskonałości EFQM.

Model doskonałości - co to jest

Model doskonałości powstał w wyniku prac Europejskiej Fundacji Zarządzania Jakością (European Foundation for Quality Management). Główną misją powyższej organizacji było wspieranie i pobudzanie działań dążących do osiągnięcia trwałej doskonałości w zarządzaniu.

Model doskonałości EFQM wychodzi z założenia, że to kierownictwo jest siłą sprawczą w tworzeniu strategii i polityki związanej z zarządzaniem personelem, zarządzanie zasobami czy zarządzanie procesami. Tylko przez właściwe kierownictwo możliwe jest osiągnięcie oczekiwanych rezultatów w zakresie działalności firmy.

8 kroków do doskonałości

Doskonałość jest głównym hasłem modelu EFQM. Jak jednak ją osiągnąć? Należy w swojej działalności kierować się ośmioma kluczowymi zasadami:

  • orientacja na wyniki,
  • koncentracja na kliencie,
  • przywództwo i stałość celów,
  • zarządzanie poprzez procesy i fakty,
  • rozwój i zaangażowanie pracowników,
  • ciągła nauka, doskonalenie się, sięganie po nowe innowacje,
  • rozwój partnerstwa,
  • odpowiedzialność publiczna.

Zarządzanie organizacją w oparciu o osiem powyższych zasad gwarantuje doskonałość w procesie zarządzania. Poza tym analiza ich w odniesieniu do działalności Twojej firmy pozwoli Ci określić, na jakim etapie dążenia do doskonałości jest Twoje przedsiębiorstwo. Powyższe punkty wyznaczają również tor właściwego działania większości przedsiębiorstw.

RADAR to podstawa

Istotnym elementem modelu doskonałości EFQM jest RADAR. W oparciu o wyznaczane przez niego elementy będziesz w stanie dokładnie ocenić poziom zarządzania w Twoim przedsiębiorstwie. Zgromadzenie informacji na temat planowania i rozwijania konkretnego podejścia, jego wdrażania, oceny i rozwijania, jak również wiadomości związanych z osiągniętymi wynikami ułatwi Ci zdiagnozować pozycję Twojej firmy.

RADAR ułatwia solidne zaplanowanie i realizację dążenia do wyznaczonych celów w sposób doskonały.


Zobacz także:

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26597 )
Array ( [docId] => 26597 )