6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego od 17 czerwca 2013 r.

Data: 04-06-2013 r.

Od 17 czerwca 2013 r. pracownicy-rodzice będą więc mieli prawo do 3 urlopów, na których przysługuje zasiłek macierzyński: macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Najwięcej emocji budzi nowy urlop rodzicielski. Ale i dodatkowy urlop macierzyński czekają duże zmiany.

Nowelizacja przede wszystkim wydłuża maksymalny czas trwania dodatkowego urlopu macierzyńskiego do 6 tygodni (8-przy urodzeniu więcej niż 1 dziecka przy 1 porodzie). Przypomnijmy, że urlop ten miał docelowo objąć 6 tygodni, ale dopiero w 2014 roku.

Wprowadzono też możliwość skorzystania z niego w dwóch częściach, jednak następujących tuż po sobie – każdą na wniosek złożony 14 dni przed jej rozpoczęciem. Założenie jest takie, aby każde z rodziców mogło skorzystać z części dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jest jednak mało prawdopodobne, aby zbyt wielu rodziców chciało dzielić się dodatkowym urlopem macierzyńskim, czy urlopem rodzicielskim. Można się spodziewać, że w większości przypadków jedno z rodziców (na ogół matka) skorzysta z całego wymiaru tych urlopów.

Tak jak dotychczas dodatkowy urlop macierzyński ma przysługiwać na wniosek a nie z urzędu. Wniosek trzeba złożyć wcześniej niż jest o wymagane obecnie czyli na co najmniej 14 a nie 7 dni przed rozpoczęciem urlopu. Ma to ułatwić pracodawcom zapewnienie właściwej organizacji pracy w czasie nieobecności pracownika w firmie.

We wniosku o dodatkowy urlop macierzyński trzeba wskazać termin zakończenia podstawowej części takiego urlopu. A w przypadku, gdy wniosek dotyczy drugiej części dodatkowego urlopu macierzyńskiego - termin zakończenia pierwszej części tego urlopu oraz okres dotychczas wykorzystanego urlopu.

Źródło: projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 1310).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26690 )
Array ( [docId] => 26690 )