Jak napisać wniosek o urlop tacierzyński

Autor: Kaczmarczyk Dorota
Data: 07-09-2012 r.

Warunkiem uzyskania przez ojca dziecka prawa do urlopu tacierzyńskiego jest rezygnacja przez matkę dziecka z części przysługującego jej urlopu macierzyńskiego. Matka musi więc złożyć wniosek, w którym rezygnuje z urlopu macierzyńskiego na rzecz pracownika-ojca wychowującego dziecko, a ojciec dziecka składa wniosek o udzielenie mu tego pozostałego urlopu.

Przepisy Kodeksu pracy, regulujące kwestię urlopów pracowniczych, bardzo lakonicznie odnoszą się do technicznej strony wniosków urlopowych. Otóż, w uregulowaniu dotyczącym możliwości kontynuowania przez ojca niewykorzystanego przez matkę urlopu macierzyńskiego, ustawodawca określił tylko, że wniosek ma być złożony na piśmie. Nie znajdziemy w tym zakresie żadnych dodatkowych wytycznych, ani obowiązującego wzoru takiego wniosku.

Wzór wniosku urlopowego może jednak określić pracodawca, więc starając się o urlop tacierzyński warto zorientować się czy dany pracodawca dysponuje takim ustalonym szablonem.

Niestety częstsze są sytuacje, gdy pracodawca nie określa wzoru wniosku urlopowego i wówczas pracownik sam musi go napisać. Poprawny wniosek o urlop tacierzyński powinien zawierać wskazanie od kiedy urlop ma się zaczynać oraz powinno z niego wynikać, że matka wykorzystała obligatoryjne 14 tygodni urlopu po porodzie.

Wniosek może wyglądać następująco:

„W związku z urodzeniem przez moją żonę Marię Kowalską dziecka w dniu 17 marca 2012 roku i zamiarem powrotu przez nią na dotychczas zajmowane stanowisko pracy, po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, wnoszę o udzielenie mi urlopu w wymiarze 6 tygodniu, począwszy od dnia 25 czerwca 2012 roku.”

Pisząc wniosek nie można oczywiście zapomnieć o podaniu swoich danych osobowych oraz adresu, a także należy wskazać do kogo dany wniosek jest kierowany. I co najważniejsze, składając wniosek o urlop tacierzyński, w nagłówku piszemy „Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego”, gdyż termin „urlop tacierzyński” funkcjonuje tylko w potocznym języku i nie jest określeniem kodeksowym.

 
Kaczmarczyk Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26659 )
Array ( [docId] => 26659 )