Matka nie pracuje – ojciec nie weźmie urlopu rodzicielskiego

Data: 23-10-2013 r.

Urlop rodzicielski można wykorzystać tylko wówczas, gdy najpierw na dane dziecko wykorzystano urlop macierzyński. Pracownik-ojciec nie może wziąć urlopu macierzyńskiego od początku jego trwania. Taką interpretację potwierdziło niedawno Ministerstwo Pracy.

Od 17 czerwca 2013 r. pracownicy mogą korzystać z maksymalnie 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Przysługuje na równych prawach tak matce, jak ojcu dziecka – jeśli tylko są pracownikami. Może więc być taka sytuacja, że cały urlop rodzicielski wykorzysta ojciec. Oboje rodzice mogą też wymieniać się poszczególnymi częściami tego urlopu (maksymalnie trzema). Mogą także korzystać z niego wspólnie – wówczas urlop wykorzystany przez oboje rodziców sumuje się (czyli zostanie wykorzystany szybciej).

Urlop macierzyński inicjuje kobieta

Nowe przepisy zawierają też jednak pewne ograniczenie. Stanowią bowiem, że urlop rodzicielski można wziąć tylko bezpośrednio po wykorzystaniu całego urlopu macierzyńskiego (zwykłego i dodatkowego – w maksymalnym wymiarze). Tymczasem pracownik-ojciec nie może wziąć urlopu macierzyńskiego od początku (może go w najlepszym razie przejąć dopiero od 15. tygodnia). Należy się on bowiem – najpóźniej od dnia porodu – wyłącznie matce dziecka. Jeżeli tylko oczywiście pozostaje w zatrudnieniu. Gdy więc matka nie jest pracownicą i nie przysługuje jej urlop macierzyński, to następnie pracownik ojciec nie będzie mógł skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Mimo że od jego pensji są odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe.

Luka jest i na razie zostanie

Na etapie projektowania zmian w Kodeksie pracy ta luka nie została wychwycona. Obecnie skoro już przepisy weszły w życie, nie można się spodziewać ich szybkiej nowelizacji. Resort pracy w odpowiedzi na interpelację poselską nr 20171 wyjaśnia, że nie przewiduje modyfikacji w najbliższym czasie, choć nie wyklucza jej w dalszej przyszłości.

Podstawa prawna: art. 180, art. 182[1], art. 182[1a] ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26720 )
Array ( [docId] => 26720 )