Przerwa na karmienie – nie tylko dla pracownicy karmiącej piersią

Data: 03-02-2014 r.

Przerwa na karmienie (przerwy na karmienie) przysługują pracownicy karmiącej dziecko piersią. Nigdzie nie jest jednak napisane, że musi to być wyłącznie karmienie piersią, bez innych pokarmów. Do udzielenia przerwy niezbędny jest wniosek pracownicy (podobnie tylko na wniosek można łączyć przerwy).

Kodeks pracy przyznaje pracownicom karmiącym piersią prawo do przerw na karmienie wliczanych do czasu pracy. Jeżeli pracownica świadczy pracę przez więcej niż 6 godzin dziennie, ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy, a w przypadku karmienia więcej niż jednego dziecka do dwóch przerw po 45 minut każda. Na wniosek pracownicy przerwy na karmienie mogą być udzielane łącznie.

Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin na dobę, przysługuje jej tylko jedna przerwa na karmienie. Natomiast w przypadku pracy krótszej niż 4 godziny dziennie prawo do przerw wcale nie występuje. W praktyce najczęściej pracownice wykorzystują przerwy na karmienie w ten sposób, że kończą pracę wcześniej lub rozpoczynają ją później.

Prawo do przerw nie jest ograniczone czasowo i przysługuje przez cały okres karmienia piersią. Pracodawca ma obowiązek udzielenia przerw na wniosek pracownicy, która poinformuje go o tym, że karmi dziecko piersią. Częstotliwość i pora karmienia dziecka nie mają żadnego wpływu na uprawnienia pracownicy do skorzystania z ww. przerw. Niezależnie więc od tego, że pracownica karmi dziecko piersią wyłącznie wieczorami oraz że korzysta jednocześnie ze sztucznego pokarmu, pracodawca jest obowiązany udzielić przysługujących jej przerw na karmienie.

Przykład: Pracownica wracająca z urlopu macierzyńskiego złożyła wniosek o godzinę przerwy na karmienie. Nieoficjalnie pracodawca dowiedział się jednak, że karmi ona sztucznie dziecko, natomiast naturalnie jedynie wieczorami bądź w nocy i to też sporadycznie. Mimo to, należy jej udzielić przerw, o które wnioskuje – o ile wymiar etatu pozwala jej na to.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33300 )
Array ( [docId] => 33300 )