Roczny urlop rodzicielski także dla rodziców adopcyjnych

Data: 02-07-2013 r.

Do tzw. rocznego płatnego urlopu rodzicielskiego (składającego się z trzech urlopów – macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego), udzielanego na jeden wniosek, uprawnieni są także pracownicy, którzy rozpoczęli procedurę przysposobienia (adopcji) dziecka.

 
Pracownik, który:
  • przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub
  • przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem jednak rodziny zastępczej zawodowej)

może złożyć wniosek o udzielenie mu, bezpośrednio po urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu w pełnym ustawowym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego również w pełnym wymiarze (art. 182[4] § 1 kp). W takim przypadku wniosek o roczny urlop może także złożyć pracownik – ojciec dziecka.

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego jest bowiem innym urlopem niż urlop macierzyński. W przypadku tzw. urlopu adopcyjnego przyszli rodzicie mogą zdecydować, że to przyszły ojciec adopcyjny będzie korzystał z tego urlopu (w całości, bądź w pierwszej jego części). Nie ma bowiem powodów, dla których taki urlop może zostać przyznany tylko matce adopcyjnej. Zresztą art. 182[4] kp posługuje się pojęciem „pracownik”, określając osobę uprawnioną do złożenia wniosku o ten urlop, w przeciwieństwie do art. 179[1] kp, posługującego się pojęciem „pracownica”.


Bożena Lenart
, prawnik, specjalista prawa pracy




Zobacz także:


Więcej o wzorze tego dokumentu wraz ze szczegółowym omówieniem, publikujemy w najnowszej aktualizacji poradnika Dokumentacja kadrowa. Znajdziesz w niej aż 12 wzorów dokumentów związanych z nowymi urlopami rodzicielskimi.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26699 )
Array ( [docId] => 26699 )