Rodzice mogą się podzielić zwolnieniem na dziecko

Data: 22-05-2014 r.

Prawo do dwóch dni wolnych na opiekę nad dzieckiem do 14. roku życia przysługuje tylko jednemu zatrudnionemu rodzicowi. Matka i ojciec mogą się także podzielić tym zwolnieniem – wówczas każde z nich może wykorzystać 1 dzień.

Prawo do dni wolnych na dziecko ma każdy pracownik – bez względu na rodzaj umowy o pracę łączącej go z pracodawcą (na czas nieokreślony, określony, na próbę lub zastępstwo) oraz wymiar etatu czy okres zatrudnienia w danym roku – który wychowuje przynajmniej jedno dziecko do 14. roku życia. Należy jednak pamiętać, że określony w przepisach wymiar (2 dni) jest maksymalny dla obojga zatrudnionych rodziców. Zatem w sytuacji, gdy oboje rodzice (opiekunowie dziecka) pozostają w stosunku pracy możliwe są dwa sposoby wykorzystania tego zwolnienia:

 
  • z 2 dni korzysta tylko jedno z nich (matka lub ojciec), albo

  • rodzice dzielą się zwolnieniem w taki sposób, że każde z nich wykorzystuje po jednym dniu wolnym w roku.

Na wymiar zwolnienia, o którym mowa w art. 188 kp nie ma wpływu liczba dzieci. Dwa dni przysługują zarówno w przypadku wychowywania jednego, jak i dwojga lub więcej dzieci.

Co istotne, a co często budzi wątpliwości pracodawców, na prawo do dni wolnych na dziecko nie ma wpływu fakt, czy drugi rodzic dziecka jest zatrudniony oraz czy w danym okresie może zająć się dzieckiem. Przykładowo ze zwolnienia może skorzystać pracownik, który ma dwójkę dzieci (przynajmniej jedno z nich do 14 lat), a którego żona przebywa na urlopie wychowawczym. Podobnie jest w innych przypadkach, gdy drugi rodzic dziecka np.:

  • jest bezrobotny,

  • przebywa na urlopie macierzyńskim, dodatkowym macierzyńskim, rodzicielskim,

  • prowadzi działalność gospodarczą lub gospodarstwo rolne.

Jednym słowem – sytuacja drugiego rodzica nie ma wpływu na prawo pracownika do zwolnienia z art. 188 kp, z zastrzeżeniem, że w razie gdy oboje rodzice pozostają w zatrudnieniu z dni na dziecko może skorzystać jedno z nich (lub pracujący rodzice mogą się nimi podzielić).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34918 )
Array ( [docId] => 34918 )