Urlop rodzicielski przy umowie na zastępstwo może skończyć się szybciej

Data: 19-09-2013 r.

Pracownicy zatrudnionej na umowę na zastępstwo także przysługuje urlop macierzyński, dodatkowy macierzyński i rodzicielski. Z tym, że jeśli zastępca wróci, te urlopy mogą zakończyć się wcześniej. Dopóki jednak to nie nastąpi trzeba uwzględnić wniosek zastępcy o pełny urlop rodzicielski.

Pracownica nie później, niż 14 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Pracodawca musi zaś uwzględnić taki wniosek. Podobnie pracownica (lub pracownik ojciec) może wnioskować o dodatkowy urlop macierzyński, a po nim – o urlop rodzicielski, później – do 14 dni przed rozpoczęciem każdego z tych urlopów.

Prawo do urlopów związanych z rodzicielstwem nie zależy od rodzaju umowy o pracę, czy długości zatrudnienia po porodzie. A zatem może z niego skorzystać również pracownica zatrudniona na zastępstwo. Jednak w praktyce uprawnienie to jest limitowane terminowym zatrudnieniem (umowa na zastępstwo rozwiązuje się z chwilą powrotu do pracy zastępowanego pracownika).

Wszystkie te urlopy są bowiem ściśle powiązane z trwającym stosunkiem pracy. Z chwilą, gdy zatrudnienie ustaje z upływem czasu, na jaki była zawarta, pracownica traci prawo do dalszej części urlopu przypadającej po dniu ustania stosunku pracy.

Pracodawca musi uwzględnić wniosek pracownika zastępującego o urlop rodzicielski, nawet, jeśli przewiduje, że osoba zastępowana wróci i urlop ten zostanie ostatecznie skrócony. Powinien natomiast poinformować go, że z chwilą powrotu do pracy osoby zastępowanej, jego umowa o pracę ustanie z upływem czasu, na jaki została zawarta. Z tym dniem zakończy on korzystanie z urlopu dodatkowego macierzyńskiego lub rodzicielskiego.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26716 )
Array ( [docId] => 26716 )