Zasady łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą

Data: 28-07-2013 r.

Łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą może się odbywać pod warunkiem, że praca będzie wykonywana w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego etatu, np. na ½, czy też ¼ etatu. Pracownik nie może natomiast w okresie urlopu rodzicielskiego wykonywać pracy w wymiarze wyższym, np. na ¾ albo 4/5 etatu.

Przykład: pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy zamierza łączyć urlop rodzicielski z pracą na 2/5 etatu. Jest to możliwe. Na 3/5 wymiaru czasu pracy pracodawca udzieli jej urlopu rodzicielskiego, a na 2/5 etatu będzie ona świadczyć pracę.

 

Łączenie pracy z urlopem rodzicielskim odbywa się zawsze w ramach wymiaru czasu pracy, w którym pracownik jest zatrudniony (wynikającego z umowy o pracę).

Przykład: pracownica zatrudniona w wymiarze ½ etatu urodziła dziecko i złożyła pracodawcy wniosek o udzielenie jej po dodatkowym urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego. W okresie tego urlopu chce pracować na ½ etatu, a urlop rodzicielski zamierza wykorzystywać na pozostałe ½ etatu. Nie jest to możliwe, ponieważ ta pracownica jest zatrudniona tylko na ½ etatu. Może zatem łączyć urlop rodzicielski z pracą np. w ten sposób, że będzie pracowała na ¼ etatu, a urlop zostanie jej udzielony na pozostałą część jej etatu, czyli na ¼ etatu.

Okres, w czasie którego pracownica lub pracownik będzie świadczyć pracę w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego, nie musi obejmować całego okresu urlopu rodzicielskiego, ani pełnego tygodnia albo jego wielokrotności.

Przykład: z okresu 13 tygodni urlopu rodzicielskiego pracownik chce świadczyć pracę przez 7,5 tygodnia. Jest to zgodne z przepisami i nie ma przeszkód, aby uwzględnić jego wniosek w tej kwestii.

Po zakończeniu urlopu rodzicielskiego pracownik musi być dopuszczony do pracy w wymiarze czasu pracy, wynikającym z umowy o pracę. W tym celu nie musi składać żadnego wniosku do pracodawcy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26704 )
Array ( [docId] => 26704 )