Czy w informacji o warunkach zatrudnienia można przewidzieć przyszłe zmiany – zdania są podzielone

Data: 03-03-2016 r.

Są takie zmiany, które da się przewidzieć z dużym wyprzedzeniem w informacji o warunkach zatrudnienia. Dotyczy to np. przejścia z 20 na 26 dni urlopu, czy też uzyskania dłuższego okresu wypowiedzenia. Ministerstwo pracy pozwoliło na odnotowanie takich zmian „na przyszłość”, ale inspekcja pracy jest w tym przypadku bardziej sceptyczna.

Powstało więc pytanie, czy w przypadku zmiany warunków zatrudnienia, którą da się przewidzieć, można już od początku zapisać ją w informacji o warunkach zatrudnienia. Pozwalałoby to uniknąć jej aktualizowania. Chodzi o punkty dotyczące:

– urlopu wypoczynkowego – np. wiadomo, że konkretnego dnia pracownik nabędzie dodatkowe 6 dni urlopu albo że od przyszłego roku będzie miał niższy wymiar urlopu, bo umowa kończy się mu w marcu 2015 roku,

okresu wypowiedzenia – np. gdy pracownik ma początkowo tylko 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, ale z góry wiadomo, kiedy nabędzie 1-miesięczny i 3-miesięczny okres wypowiedzenia (odpowiednio po 6 miesiącach i 3 latach pracy).

Wystąpiliśmy do Ministerstwa Pracy z zapytaniem, czy w tego typu przypadkach można odgórnie wskazać informację także o przyszłych zmianach. W odpowiedzi uzyskaliśmy informację, że jest to dopuszczalne (oczywiście tylko wówczas, gdy z góry dokładnie wiadomo, kiedy nastąpi zmiana). Jednak niewiele wcześniej inspekcja pracy zajęła inne stanowisko – że informację trzeba aktualizować przy każdej zmianie, nawet w razie nabycia dodatkowych 6 dni urlopu (patrz: Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach”, luty 2014).

Niemniej jednak pracodawca, który w tego typu przypadkach wskazał zmiany na przyszłość (z podaniem dat), raczej spotka się w najgorszym razie z wystąpieniem inspektora PIP o zaktualizowanie informacji o warunkach zatrudnienia. Mandat raczej nie powinien wówczas grozić, gdyż trudno tu wskazać wyraźne naruszenie jakiegokolwiek przepisu.

Więcej na ten temat można przeczytać w lutowym numerze „Doradcy Kadrowego”.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38671 )
Array ( [docId] => 38671 )