Dokumentowanie przejazdów w podróży służbowej

Data: 10-05-2013 r.

Podstawowym dokumentem związanym z delegowaniem pracownika jest polecenie wyjazdu. Często rozlicza się na nim także (np. na odwrocie) koszty podróży. Dokumentowanie przejazdów odbywa się jednak także za pomocą biletów, oświadczeń pracownika oraz np. rachunków.

Polecenie wyjazdu w delegację i inne dowody służące dokumentowaniu przejazdów, np. bilety, oświadczenia, przechowywane są w dokumentacji księgowej związanej z rozliczeniem delegacji. W wielu zakładach prowadzony jest także rejestr wyjazdów służbowych – czyli skrócony zbiór podstawowych informacji związanych z delegacjami.

Oświadczenie pracownika wykorzystywane do rozliczenia delegacji jest dokumentem. Może więc stanowić podstawę do pociągnięcia go do odpowiedzialności jeśli okaże się nieprawdziwe. W skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do zgłoszenia podejrzenia popełnienia przestępstwa.

Przykład:

Przy rozliczaniu delegacji zagranicznej pracownik złożył oświadczenie, zgodnie z którym podczas 20-dniowego pobytu w Brukseli nie miał zapewnionego wyżywienia w cenie noclegów oraz, że ponosił koszty przejazdów lokalnych. Po dokładnym sprawdzeniu w hotelu i rozmowie z kontrahentem zagranicznym okazało się, że w cenie noclegu było zapewnione codziennie śniadanie, a kontrahent zapewnił pracownikowi darmowy przejazd z lotniska i po zakończeniu rozmów na lotnisko. Pracownikowi wypłacono więc nienależnie:

  • 48 EUR z tytułu ryczałtu dojazdowego (przejazd z lotniska i na lotnisko), który nie przysługuje m. in. wówczas, gdy pracownik ma zapewnione bezpłatne przejazdy,
  • 144 EUR w związku z dietami (15% kwoty diety przewidziane na śniadanie x 20 dób pobytu w delegacji).

Pracownik może być w tej sytuacji zwolniony dyscyplinarnie. Fałszywe udokumentowanie przejazdu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej jest ciężkim naruszeniem jego podstawowych obowiązków. Jest to także przestępstwo – wprowadzenie pracodawcy w błąd w celu uzyskania znacząco zawyżonych świadczeń.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26777 )
Array ( [docId] => 26777 )