Kilka kanapek lub ciastek nie oznacza zapewnienia obiadu w delegacji

Data: 14-02-2014 r.

Każdy posiłek zapewniony pracownikowi w delegacji (śniadanie, obiad, kolacja) pomniejsza dietę o odpowiedni procent. Jednak drobne przekąski czy same napoje nie mogą być uznane za pełnowartościowy posiłek i nie mogą powodować obniżenia diety.

Dieta krajowa nie przysługuje, gdy podróż służbowa trwa krócej niż 8 godzin – liczone jako czas od wyjazdu z miejscowości rozpoczęcia podróży do przyjazdu do miejscowości jej zakończenia. Jeśli zaś delegacja obejmuje przedział czasowy od 8 do 12 godzin przysługuje 50% diety. Pełna dieta przysługuje więc w przypadku delegacji ponad 12-godzinnej. Jednocześnie, od 1 marca 2013 r. kwotę diety za delegację krajową zmniejsza się o koszt otrzymanego w podróży bezpłatnego wyżywienia, przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:

 
  1. śniadanie – 25% diety;
  2. obiad – 50% diety;
  3. kolacja – 25% diety.

Procentowe zmniejszanie diety z tytułu krótkiej delegacji i zapewnionych posiłków sumuje się.

Przykład 1:

Zmniejszanie diety z tytułu posiłków

Pracownik w lutym 2013 roku pojechał w 9-godzinną delegację, podczas której miał zapewniony obiad. Dietę zmniejszano wówczas o 50% z tytułu krótszej niż 12 godzin podróży, jednak obiad nie pomniejszał jej wysokości.

W identycznej sytuacji w lutym 2014 roku pracownik wcale nie powinien otrzymać diety. Pomniejsza się ją bowiem o 50% z tytułu zapewnionego obiadu i o 50% z tytułu podróży służbowej trwającej 9 godzin.

Nie dokonuje się więc pomniejszenia diety np. o 50%, a następnie pomniejszenia wyniku o kolejne 50%.

Czasami mogą powstać wątpliwości, jak zakwalifikować dany posiłek, np. jako obiad czy kolację. W razie braku innych okoliczności rozstrzygających powinna decydować przede wszystkim jego pora, a niekiedy także kwota wskazana na fakturze. Poza tym chodzi tu o posiłki, które obiektywnie uznać można za śniadanie, obiad czy kolację. Drobnych kanapek lub słodyczy zapewnionych podczas konferencji nie można zakwalifikować jako obiadu. Niekiedy istotne znaczenie może więc mieć oświadczenie pracownika.

Przykład 2:

Drobny posiłek w podróży służbowej

Pracownik w rozliczeniu delegacji przedstawił (za zgodą pracodawcy) fakturę opisaną jako konsumpcja podczas spotkania z przedstawicielami kontrahenta. Faktura opiewała na kwotę 60 zł, przy czym w spotkaniu uczestniczyły 4 osoby. Kwota faktury wskazuje, że nie był to raczej obiad czy kolacja, ale spotkanie przy kawie. Nie można zakwalifikować tego przy rozliczaniu się z pracownikiem jako posiłku obniżającego dietę.

Rozstrzygnięcia wielu różnych tego typu problemów związanych z delegacjami można znaleźć w poradniku „Prawo pracy. <wip_tekst></wip_tekst>

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33840 )
Array ( [docId] => 33840 )