Nie było przejścia zakładu na innego pracodawcę – akta osobowe zostają

Autor: Michał Culepa
Data: 17-07-2014 r.

Jeśli dwaj pracodawcy porozumieli się co do przejścia części zakładu, to bez zakończenia procedury przejęcia nie można przekazać akt osobowych pracowników drugiemu pracodawcy. A do tego konieczne jest nie tylko przejęcie zatrudnionych, ale też zadań i infrastruktury.

W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Zaś za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.

 

Pojęcie „przejścia” w judykaturze traktowane jest jako przejęcie zakładu pracy w znaczeniu przedmiotowym (tzw. placówki zatrudnienia) przez zakład pracy w znaczeniu podmiotowym.

Tym samym zasadnicze znaczenie dla uznania, że doszło do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, jest ustalenie, czy doszło do faktycznego przejęcia zadań i – ewentualnie – majątku dotychczasowego pracodawcy.

Jeśli dwaj pracodawcy w umowie zastrzegli, że w razie rozwiązania kontraktu pomiędzy nimi pierwszy „rezerwuje sobie prawo do przejęcia pracowników w momencie wypowiedzenia umowy handlowej” od drugiego, oznacza to, że może dojść do przejęcia zadań drugiej firmy wraz z pracownikami. To może być uznane za przejście części zakładu pracy na nowego pracodawcę, ale pod warunkiem, że dojdzie jednak do wyrażenia oświadczenia woli – zarówno po stronie pierwszej firmy (przejmującej), jak i po drugiej stronie (firmy oddającej).

Jednak aby doszło do efektywnego przejścia części zakładu pracy na nowego pracodawcę, musi nastąpić tak przejęcie zadań dotychczasowego pracodawcy, jak i tej części jego majątku, która umożliwi zatrudnianie dotychczasowych pracowników.

Nie jest dopuszczalne przekazywanie np. akt osobowych pracowników nowemu pracodawcy jeszcze przed przejściem zakładu pracy na nowego pracodawcę. Można to zrobić pod warunkiem, że pracodawcy faktycznie uzgodnią przejęcie części zadań dotychczasowego pracodawcy wraz z pracownikami i zakończą procedurę przejęcia.

Michał Culepa, prawnik, specjalista prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35368 )
Array ( [docId] => 35368 )