Niezdolnemu do pracy zwykle nie trzeba szukać innego stanowiska

Autor: Małgorzata Lenarczyk-Brachet
Data: 16-05-2014 r.

Jeśli w wyniku badań kontrolnych pracownika lekarz uzna pracownika za niezdolnego do pracy na dotychczasowym stanowisku, pracodawca może wypowiedzieć z tego powodu pracownikowi umowę o pracę. Tylko w wyjątkowych przypadkach pracodawca ma obowiązek szukania dla pracownika innego stanowiska.

Pracodawcy nie wolno dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwskazań do pracy na określonym stanowisku. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego, aktualnym orzeczeniem lekarskim w rozumieniu art. 220 § 4 jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczony do pracy (wyrok SN z 18 grudnia 2002 r., I PK 44/02; OSNP 2004/12/209). Jeżeli zatem pracownik po powrocie ze zwolnienia lekarskiego otrzymał orzeczenie lekarskie stwierdzające, że jest niezdolny do pracy na dotychczasowym stanowisku, nie można go dopuścić do jej wykonywania.

 

Jeśli niezdolność do dotychczasowej pracy, stwierdzona orzeczeniem lekarskim, wystąpiła na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, a pracownik nie został uznany za ogólnie niezdolnego do pracy, to pracodawca jest zobowiązany do przeniesienia pracownika do innej, odpowiedniej pracy.

Jeżeli jednak pracownik jest niezdolny do pracy z innych powodów, pracodawca nie ma obowiązku przenoszenia pracownika na inne stanowisko, chociaż oczywiście może to zrobić. Jednak w sytuacji, gdy nie dysponuje wolnym stanowiskiem pracy, na które można byłoby przenieść pracownika, może wypowiedzieć mu pracę. W okresie wypowiedzenia należy zwolnić podwładnego z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Pracodawca i pracownik mogą też rozwiązać umowę o pracę w drodze porozumienia na warunkach przez nich ustalonych.

Małgorzata Lenarczyk-Brachet

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34869 )
Array ( [docId] => 34869 )