Nocleg w delegacji u rodziny – i tak przysługuje ryczałt noclegowy

Data: 28-05-2013 r.

Niekiedy pracownik sam organizuje sobie nocleg w delegacji. Zdarza się, że akurat w miejscowości docelowej ma krewnych lub przyjaciół i woli spać u nich, a nie w hotelu. Choć nie ponosi wówczas wydatków na nocleg, nie pozbawia go to ryczałtu noclegowego.

 
Zarówno w przypadku delegacji krajowej, jak i zagranicznej pracodawca powinien zwrócić pracownikowi udokumentowane koszty noclegu. Jeśli pracownik nie udokumentował ich, a pracodawca nie zapewnia mu bezpłatnego noclegu w delegacji, należy się ryczałt noclegowy.

W Polsce ryczałt noclegowy wynosi 45 zł za każdy nocleg. Za granicą stanowi on 25% limitu noclegowego, który rozporządzenie delegacyjne przyznaje dla danego państwa. Koszty noclegu można rozliczyć według metody 5 kroków.

Zwrot kosztów i ryczałt noclegowy nie przysługują za czas przejazdu (jeśli np. pracownik w nocy jechał pociągiem). W delegacji krajowej nie wypłaca się ich także wówczas, gdy pracownik może codziennie powracać do miejscowości stałego pobytu.

Zdarza się, że pracownik zorganizował sobie nocleg w delegacji u krewnych lub znajomych. Wówczas pracodawca, który nie zapewnił noclegu, również musi zapłacić ryczałt noclegowy

Przykład:

Pracownica była 5 dni w delegacji w Monachium. Nie przedłożyła rachunku, gdyż spała u ciotki. Choć nie płaciła za nocleg, otrzyma ryczałt 187,5 euro (150 euro x 25% x 5).

Gdyby jednak pracodawca (lub np. jego kontrahent) zapewnił pracownikowi bezpłatny hotel, a ten nie skorzystał z niego, gdyż wolał spać u rodziny, nie będzie mógł żądać ryczałtu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26782 )
Array ( [docId] => 26782 )