Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Thu, 25 Apr 2024 19:17:37 +0200 Sytuacja osób z umowami cywilnymi - czy coś się zmieni? https://www.experto24.pl/kadry/umowy-cywilnoprawne/sytuacja-osob-z-umowami-cywilnymi-czy-cos-sie-zmieni.html d948362cb51c3c09043fdd83e773659e Sun, 11 Jun 2023 16:08:43 +0200 Experto24.pl Do minister rodziny i polityki społecznej trafiła interpelacja poselska dotycząca świadczenia pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, a dokładniej - sytuacji osób, które zamiast umowy o pracę, niejednokrotnie są zmuszone zawrzeć umowę zlecenia czy umowę o dzieło. Zdaniem resortu problemu nie ma - bo przecież od umów zlecenia także płaci się składki. < Sytuacja osób z umowami cywilnymi - czy coś się zmieni?

Sytuacja osób z umowami cywilnymi - czy coś się zmieni?

Experto24.pl

Do minister rodziny i polityki społecznej trafiła interpelacja poselska dotycząca świadczenia pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, a dokładniej - sytuacji osób, które zamiast umowy o pracę, niejednokrotnie są zmuszone zawrzeć umowę zlecenia czy umowę o dzieło. Zdaniem resortu problemu nie ma - bo przecież od umów zlecenia także płaci się składki. 

Umowa o pracę daje pracownikowi możliwość skorzystania z płatnego urlopu, daje też gwarancję, że w przypadku choroby pracownik nie zostanie z niczym. Nie można postawić takiej tezy w przypadku umów cywilnoprawnych, które na rynku pracy są często wykorzystywane przez pracodawców jako alternatywa. Jednak ideą ustawodawcy nie było stworzenie umów, które mają zastąpić umowę o pracę - a jedynie dać możliwość stworzenia dzieła czy wykonania zlecenia. Koszty "zatrudnienia" pracownika z taką umową są mniejsze - podobnie jak ryzyko jego choroby. 

Zobacz także: Umowa o dzieło i 50% koszty uzyskania przychodu oraz umowa zlecenia z nieregularną płatnością 

Mówiąc w wielkim skrócie - pracownik nie korzysta z żadnej ochrony dotyczącej m.in. ochrony przed wypowiedzeniem, świadczeń zdrowotnych, norm czasu pracy, urlopu itp. Autorzy interpelacji podkreślają, że ministerstwo powinno podjąć działania dzięki którym umowa o pracę nie będzie wypierana przez umowy cywilnoprawne. Jako możliwe do wykorzystanie narzędzie wskazują m.in. Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia. 

Zobacz także: Wolne dni dla zleceniobiorcy 

Choć autorzy interpelacji wymieniają wiele cech, przez które umowa cywilnoprawna jest mniej korzystna niż umowa o pracę, ich największą troską jest brak oskładkowania tych umów. Podkreślają, że w przygotowanym projekcie tego planu na 2023 r. nie ma realizacji postulatów dotyczących oskładkowania umów cywilnoprawnych. Nie ma także żadnych zapisów, które mogłyby poprawić sytuację pracowników zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. 

Zobacz także: Kontrola ZUS wykazała: umowy o dzieło są umowami zlecenia – co ze składkami ZUS 

Resort rodziny i polityki społecznej odpowiada, że przedstawiony w interpelacji problem tak naprawdę w ogóle nie istnieje. Pod koniec pierwszego kwartału do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych było zgłoszonych 1 285 655 osób świadczących pracę na podstawie umów zlecenie, 75,1 tys. osób z umowami o dzieło, a także 11 636 749 osób z umową o pracę. Zdaniem resortu te liczby pokazują, że umowy cywilnoprawne nie są nadużywane. Jedynie 1,89% osób ze wszystkich umów o dzieło nie miało innego tytułu do ubezpieczenia. 

Ministerstwo zaznacza także, że umowy zlecenia także wiążą się z koniecznością odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, choć przyznaje, że tacy "pracownicy" nie korzystają z żadnej ochrony. 

Zobacz także: Zgłaszanie umowy o dzieło do ZUS na formularzu RUD – z jaką datą 

Źródło:

Interpelacja poselska nr 41158 do ministra rodziny i polityki społecznej w sprawie nieujęcia w Krajowym Planie Działań na rzecz Zatrudnienia działań na rzecz poprawy sytuacji osób zatrudnianych na podstawie umów cywilnoprawnych wraz z odpowiedzią opublikowane na oficjalnej stronie internetowej Sejmu RP - portal sejm.gov.pl

Oprac. red.

umowa o pracę, umowa cywilna, umowa zlecenia, warunki zatrudnienia, zatrudnienie

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Kiedy mamy do czynienia z umową o dzieło?  https://www.experto24.pl/kadry/umowy-cywilnoprawne/kiedy-mamy-do-czynienia-z-umowa-o-dzielo.html 8e71e5ed0aa05e066eba7ce47be22280 Sat, 10 Jun 2023 15:47:09 +0200 Experto24.pl Na gruncie przepisów dotyczących obowiązkowemu podleganiu ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, bardzo ważne jest rozróżnienie umów o dzieło i o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o umowie zlecenia. W pierwszym przypadku nie istnieje obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych. Kiedy faktycznie można przyjąć, że mamy do czynienia z umową o dzieło? Co musi wykazać organ ubezpieczeń społeczny chcący tę kwalifikację podważyć? < Kiedy mamy do czynienia z umową o dzieło? 

Kiedy mamy do czynienia z umową o dzieło? 

Experto24.pl

Na gruncie przepisów dotyczących obowiązkowemu podleganiu ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, bardzo ważne jest rozróżnienie umów o dzieło i o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o umowie zlecenia. W pierwszym przypadku nie istnieje obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych. Kiedy faktycznie można przyjąć, że mamy do czynienia z umową o dzieło? Co musi wykazać organ ubezpieczeń społeczny chcący tę kwalifikację podważyć? 

W przypadku umowy o dzieło, nie powstaje obowiązkowy tytuł podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, w przeciwieństwie do umowy zlecenia czy umów o świadczenie usług, do których odpowiednie zastosowanie mają przepisy dotyczące umowy zlecenia. Jeśli granica między jedną o drugą umową jest dość płynna, to w przypadku gdy ma być dokonana ocena umowy przez pryzmat art. 353¹ k.c., organ ubezpieczeń społecznych musi skutecznie wykazać, że strony mimo zawarcia umowy o dzieło, w rzeczywistości łączy inny stosunek prawny i skutecznie zaprzeczyć, że umowa faktycznie ma charakter umowy o dzieło (por. wyrok Sądu Najwyższego z 10 lipca 2014 r., sygn. II UK 454/13).

Zobacz także:

Istotą umowy o dzieło jest samoistność rezultatu - a nie wykonania określonych czynności. Sama umowa nie musi także zawierać określenia rezultatu - zamawiający może zdaniem Sądu Najwyższego pozostawić określone ramy swobody wykonawcy. 

Ważne: Przedmiotem umowy o dzieło jest doprowadzenie do powstania samoistnego, jednorazowego oraz weryfikowanego rezultatu (materialnego lub niematerialnego) – i rzecz jasna, bez względu przy tym na rodzaj i intensywność świadczonej w tym celu pracy i staranności – co oznacza, że dzieło jest w każdym przypadku wytworem przyszłym, który w momencie zawarcia umowy nie istnieje (por. wyrok Sądu Najwyższego z 21 czerwca 2017 r., sygn. I UK 273/16). 

Zobacz także: Jak obliczyć wynagrodzenie z umowy o dzieło 

Obowiązek podlegania ubezpieczeniu społecznemu wynika z przepisów prawa. W związku z tym nie ma możliwości zniesienia tego obowiązku poprzez oświadczenie woli czy czynność prawną. Oświadczenie woli stron nie ma tutaj znaczącej wagi, szczególnie, że - jak podkreśla Sąd Najwyższy w licznych swoich orzeczeniach - sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych są jedynie w formalnym ujęciu sprawami cywilnymi, natomiast w ujęciu materialnym, mają charakter spraw z zakresu prawa publicznego, a nie prywatnego. W konsekwencji nie można wobec nich stosować przepisów prawa prywatnego, takich jak Kodeks cywilny. 

Zobacz także: Umowa o dzieło i 50% koszty uzyskania przychodu oraz umowa zlecenia z nieregularną płatnością 

Źródło:

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 sierpnia 2021 r., sygn. II GSK 283/21 opublikowany wraz z uzasadnieniem w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych - portal orzeczenia.nsa.gov.pl

Oprac. red.

obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, umowa zlecenia, umowa o dzieło, dzieło, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Prawo do odpoczynku i umowa zlecenia https://www.experto24.pl/kadry/umowy-cywilnoprawne/prawo-do-odpoczynku-i-umowa-zlecenia.html 29b1c799202ceaf47143925f19fa47ae Wed, 01 Feb 2023 16:48:43 +0100 Experto24.pl Pracownik dla pełnej efektywności powinien mieć możliwości skorzystania z odpoczynku. O ile prawo to zostało doprecyzowane dla osób świadczących pracę na podstawie umowy o pracę, o tyle w przypadku nadal popularnych umów zlecenia, prawo do odpoczynku jest pomijane. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich, który prosił o stanowisko resort rodziny. Czy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poparło prawa zleceniobiorców? < Prawo do odpoczynku i umowa zlecenia

Prawo do odpoczynku i umowa zlecenia

Experto24.pl

Pracownik dla pełnej efektywności powinien mieć możliwości skorzystania z odpoczynku. O ile prawo to zostało doprecyzowane dla osób świadczących pracę na podstawie umowy o pracę, o tyle w przypadku nadal popularnych umów zlecenia, prawo do odpoczynku jest pomijane. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich, który prosił o stanowisko resort rodziny. Czy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poparło prawa zleceniobiorców? 

O problemie związanym z normami odpoczynku dla osób, które świadczą pracę na podstawie umów cywilnoprawnych pisaliśmy w artykule: Na umowie zlecenie też należy się odpoczynek 

Warto zaznaczyć, że umowa zlecenia to często podstawa jedynego źródła utrzymania. Problem odpoczynku nie powstaje w przypadku, gdy to dodatkowe incydentalne czynności wykonywane przez daną osobę. W przepisach próżno jednak szukać gwarancji odpoczynku dla osób, które korzystają z umów cywilnoprawnych. Co na to resort rodziny? 

Zobacz także: Kalkulator wynagrodzenia z umowy zlecenia 

Niestety w odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich nie znalazło się nic optymistycznego. Wynika z niej, że możliwość uregulowania prawa do odpoczynku dobowego osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnych raczej nie jest prawdopodobna. 

Zobacz także: Płaca minimalna w 2023 r. – 6 przykładów obliczania płacy minimalnej od brutto do netto w 2023 r. 

Wynika to z prostej zasady, zgodnie z którą Kodeks pracy nie reguluje umów cywilnoprawnych, co do których przepisy zawiera Kodeks cywilny. Nie można narzucić więc na zleceniobiorców zasad obowiązujących pracowników w rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy. Kodeks ten określa jedynie prawa stron stosunku pracy, a tym samym nie może odnosić się do sytuacji stron stosunku tworzonego umową cywilnoprawną. 

Przyznanie praw pracowników osobom korzystającym z umów zlecenia, wiązałoby się z koniecznością uregulowania także tych umów w Kodeksie pracy, a to z kolei prowadziłoby do konieczności zmiany definicji pracownika, pracodawcy i samego stosunku pracy. Wpłynęłoby to także na brzmienie przepisów Kodeksu cywilnego poświęconych umowom zlecenia. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze umowa ta jest zawierana z osobą, która wykorzystuje ten stosunek pracy jako jedyne źródło zarobkowania.

Wprowadzenie regulacji dotyczących dobowego odpoczynku w Kodeksie cywilnym też jest zdaniem resortu niebezpieczne, bowiem ustawa ta określa zasady nawiązywania umów między - z założenia - równymi stronami. Żadna z nich nie jest podporządkowana, żadnej nie przysługuje kompetencja do jednostronnego rozstrzygania o prawach i obowiązkach drugiej strony. 

Zobacz także: Ryczałt za używanie prywatnego samochodu do celów służbowych w 2022 roku – jak obliczać go dla zleceniobiorców 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl

Oprac. red. 

umowa zlecenie, umowa cywilnoprawna, prawo do odpoczynku, odpoczynek, normy odpoczynku, minimalny czas odpoczynku,

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Ile osób pracuje na podstawie umowy o dzieło? https://www.experto24.pl/kadry/umowy-cywilnoprawne/ile-osob-pracuje-na-podstawie-umowy-o-dzielo.html 9e1737e605edd99b81f2b210554958ca Mon, 19 Dec 2022 19:53:36 +0100 Experto24.pl Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że do końca trzeciego kwartału do ZUS zgłoszono ok. 1,3 mln umów o dzieło. To więcej o 6,5% niż w takim samym okresie w poprzednim roku. Kto najczęściej pracuje na podstawie umowy o dzieło? < Ile osób pracuje na podstawie umowy o dzieło?

Ile osób pracuje na podstawie umowy o dzieło?

Experto24.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że do końca trzeciego kwartału do ZUS zgłoszono ok. 1,3 mln umów o dzieło. To więcej o 6,5% niż w takim samym okresie w poprzednim roku. Kto najczęściej pracuje na podstawie umowy o dzieło? 

Obowiązek informowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zawartych umowach o dzieło istnieje od 1 stycznia 2021 r., został wprowadzony przepisami tzw. Tarczy Antykryzysowej. Wprowadziło to konieczność przesyłania odpowiednich informacji na przygotowanym formularzu RUD - czyli zgłoszeniu umowy o dzieło, zawierającego dane wykonawcy, datę rozpoczęcia umowy, jej zakończenia, a także przedmiot umowy. Jeden formularz może dotyczyć maksymalnie 10 umów o dzieło, pod warunkiem, że są one zawierane z tym samym wykonawcą. 

Zobacz także: Umowa o dzieło i 50% koszty uzyskania przychodu oraz umowa zlecenia z nieregularną płatnością 

Informacje o tym ile jest umów o dzieło, kto z nich korzysta i w jakich branżach są najchętniej wykorzystywane są ważne dla państwa, ze względu na możliwość właściwego kształtowania polityki gospodarczej i rynku pracy, poprzez tworzenie przepisów odpowiadających aktualnej sytuacji na rynku pracy i możliwości oszacowania skutków finansowych wprowadzanych zmian w prawie. 

Zobacz także: Wynagrodzenie z umowy o dzieło – jak obliczyć po 1 lipca 2022 r. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w pierwszych trzech kwartałach do ZUS wpłynęło 853 600 formularzy RUD, które dotyczyły łącznie 1,27 mln umów o dzieło.  Liczby pokazują, że umów o dzieło jest więcej niż w minionym roku (o 6,5% niż za taki sam okres w 2021 r., do ZUS wpłynęło o 8% więcej formularzy niż w zeszłym roku). 

Analiza trzech kwartałów pokazała, że najwięcej formularz zostało złożonych we wrześniu. Na 102 700 formularzach, niemal 19 tys. podmiotów przekazało informacje dotyczące 140 800 tysięcy umów o dzieło. 

Największą grupę, spośród wszystkich podmiotów składających formularze RUD w pierwszych trzech kwartałach 2022 r. byli płatnicy składek zarejestrowani w ZUS. Stanowili oni 97% wszystkich składających. Zaledwie 1,8% to osoby fizyczne, które zgłosiły umowę, a nie są płatnikami składek (1145 osób).

Informacje przekazywane na formularzach pokazują, że na podstawie umowy o dzieło najczęściej pracują mężczyźni w wieku od 30 do 39 lat (25% wszystkich zgłoszonych). Co ciekawe, najczęściej umowy zawierano na 8 dni. 

Zobacz także: Nietypowe formy zatrudnienia, w tym praca platformowa – jak odnosi się do nich PIP? 

Świadczenia wykonywane w ramach zgłaszanych umów o dzieło najczęściej dotyczyły: działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (ponad 20%), informacji i komunikacji (niespełna 20%), działalności związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją (niespełna 14%), edukacji (12,4%), pozostałej działalności usługowej (10,2%), przetwórstwa przemysłowego (4,1%) administracji publicznej i obrony narodowej, obowiązkowego zabezpieczenia społecznego (4,1%). 

Jedynie 5,48% wykonawców to cudzoziemcy. Najliczniejszą grupą spośród nich są obywatele Ukrainy (41% spośród obcokrajowców). Umowy o dzieło zawierano także z obywatelami Białorusi, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rosji, USA, Włoch, Francji, Pakistanu, Hiszpanii, Czech, Indii i Gruzji.

Zobacz także: Obywatel Ukrainy przekroczył granicę 23 lutego 2022 r. – do kiedy może legalnie przebywać w Polsce 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - portal gov.pl

Oprac. red.

umowa o dzieło, umowa cywilnoprawna, zgłoszenie umowy do ZUS, formularz RUD, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Potrącenia z wynagrodzenia na rzecz zleceniodawcy https://www.experto24.pl/kadry/umowy-cywilnoprawne/potracenia-z-wynagrodzenia-na-rzecz-zleceniodawcy.html 7190b742d901b4686db9d8ef0fa494be Sat, 17 Dec 2022 16:49:14 +0100 Experto24.pl Czy zleceniodawca może dokonywać z wynagrodzenia zleceniobiorcy potrąceń za nieobecność w pracy czy używanie odzieży służbowej, a w szczególności - czy tego rodzaju potrącenia są legalne, jeśli łącząca strony umowa cywilnoprawna przewiduje wynagrodzenie na poziomie minimalnej stawki godzinowej określonej w przepisach? < Potrącenia z wynagrodzenia na rzecz zleceniodawcy

Potrącenia z wynagrodzenia na rzecz zleceniodawcy

Experto24.pl

Czy zleceniodawca może dokonywać z wynagrodzenia zleceniobiorcy potrąceń za nieobecność w pracy czy używanie odzieży służbowej, a w szczególności - czy tego rodzaju potrącenia są legalne, jeśli łącząca strony umowa cywilnoprawna przewiduje wynagrodzenie na poziomie minimalnej stawki godzinowej określonej w przepisach? 

Nie zawsze udaje się znaleźć takie źródło utrzymania, którego podstawą będzie umowa o pracę. Wiele osób nadal zarabia korzystając z umów cywilnoprawnych. Wynagrodzenie uzyskiwanego z tego tytułu jest często jedynym źródłem dochodu. Nie trzeba z pewnością przekonywać, że sytuacja zleceniobiorcy nie jest równie korzystna jak sytuacja pracownika. 

W interpelacji do ministra rodziny i polityki społecznej z 29 października 2022 r. poruszona została kwestia potrąceń dokonywanych z wynagrodzenia właśnie zleceniobiorców. Chodzi przede wszystkim o potrącania z tytułu nieobecności zleceniobiorcy w pracy, czy z tytułu użytkowania przydzielonej mu odzieży służbowej a nawet z racji "wypożyczania" sprzętu niezbędnego do wykonywania pracy. 

Zobacz także: Jak rozliczać umowy zlecenia i umowy o dzieło od 1 lipca 2022 r. 

Panuje przekonanie, że tego rodzaju potrącania są dopuszczlane za pisemną zgodą zleceniobiorcy, w części przekraczającej minimalną stawkę godzinową. 

Na gruncie umów cywilnoprawnych resort rodziny proszony jest o wyjaśnienie, jaka jest kwota wolna od potrąceń, które miałyby być dokonane na rzecz zleceniodawcy, w przypadku wynagrodzenia zleceniobiorcy. 

Czy w ogóle stosowanie tego rodzaju potrąceń przez zleceniodawcę jest dopuszczalne - szczególnie w sytuacji, gdy takich zapisów nie ma w łączącej strony umowie? Ponadto resort ma wyjaśnić, czy w przypadku gdy wynagrodzenie zleceniobiorcy jest równe minimalnej stawce godzinowej, to tego rodzaju potrącenia są legalne. 

W swojej odpowiedzi, minister rodziny i polityki społecznej jasno zaznaczyła, że przepisy zawarte w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę nie wyłączają możliwości dokonania potrącenia wierzytelności przysługujących zleceniodawcy lub usługodawcy z wierzytelności przysługującej zleceniobiorcy lub usługobiorcy z tytułu wynagrodzenia. 

Minimalna stawka godzinowa to kwota, która przysługuje za każdą godzinę wykonywanego przez zleceniobiorcę lub osobę świadczącą usługi zlecenia. Kwota ta podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu, zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami. Z kwoty tej można także dokonać określonych potrąceń. 

Zobacz także: Wszystko o potrąceniach z wynagrodzeń i zasiłków 

Zaznacza jednak, że kwestie potrąceń czy kar umownych powinny być uregulowane w umowie regulującej stosunek prawny łączący zleceniodawcę i zleceniobiorcę. Zaznaczyła także, że zgodnie z Kodeksem cywilnym strony mają swobodę kształtowania łączącego je stosunku prawnego - jego treść nie może jednak sprzeciwiać się właściwości stosunku, zasadom współżycia społecznego ani ustawie. Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy - co do zasady jest nieważna, tak samo jak czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego - art. 58 Kodeksu cywilnego. 

Zobacz także: Dobrowolne potrącenia komornicze – kiedy można je odliczyć z wynagrodzenia 

Ważne: “Postępowanie zleceniodawcy nie powinno prowadzić do obejścia przepisów dotyczących prawa do minimalnej stawki godzinowej z tytułu wykonanego zlecenia lub świadczonych usług. Działania mające na celu nieuprawnione pozbawienie wynagrodzenia gwarantowanego ustawą, powinny zostać ocenione negatywnie. Niemniej jednak ocena ta powinna być dokonywana np. przez Państwową Inspekcję Pracy w oparciu o okoliczności dotyczące konkretnego stanu faktycznego.” - podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej

Zobacz także: Umowa zlecenia z osobą prowadzącą działalność gospodarczą – jakie składki należy opłacić za zleceniobiorcę 

Źródło:

Interpelacja nr 36896 w sprawie potrąceń z wynagrodzenia zleceniobiorcy wraz z odpowiedzią minister rodziny i polityki społecznej - opublikowane na oficjalnej stronie internetowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej - portal sejm.gov.pl

Oprac. red

wynagrodzenie, umowa cywilnoprawna, umowa zlecenia, zleceniobiorca, minimalne wynagrodzenie, potrącenia z wynagrodzeń, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Student z Ukrainy (nie uchodźca) – zasady zatrudnienia https://www.experto24.pl/kadry/umowy-cywilnoprawne/student-z-ukrainy-nie-uchodzca-zasady-zatrudnienia.html a2840353e2ab0f40ec3304f7b0772482 Tue, 22 Mar 2022 14:31:41 +0100 Experto24.pl Na jakich zasadach zatrudnić studenta z Ukrainy? Czy można go zatrudnić na umowę zlecenia? Jakie dokumenty musi posiadać student z Ukrainy, aby można go było zatrudnić? Czy umowa musi być w języku ukraińskim?< Student z Ukrainy (nie uchodźca) – zasady zatrudnienia

Student z Ukrainy (nie uchodźca) – zasady zatrudnienia

Experto24.pl

Na jakich zasadach zatrudnić studenta z Ukrainy? Czy można go zatrudnić na umowę zlecenia? Jakie dokumenty musi posiadać student z Ukrainy, aby można go było zatrudnić? Czy umowa musi być w języku ukraińskim?

Jeżeli student przebywa w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy w związku z nauką (studiami), ma prawo pracować bez konieczności uzyskiwania zezwolenia, na zasadach takich jak obywatele Polski. W przypadku obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski przed wybuchem wojny z Rosją tj. przed 24 lutego br. nie mają zastosowania przepisy specustawy o pomocy. Stosuje się zatem zasady ogólne. 

Zobacz także:

O ile zatem obywatel Ukrainy jest studentem studiów stacjonarnych na polskiej uczelni i w związku ze studiami przebywa w Polsce i dysponuje zezwoleniem na pobyt czasowy w związku ze studiami, wydanym na podstawie art. 144 ustawy o cudzoziemcach, wówczas może być swobodnie zatrudniony, gdyż nie ma on obowiązku posiadania zezwolenia na pracę. Może on wówczas być zatrudniony na takich samych zasadach co obywatele Polski.

Ustawa o języku polskim przewiduje obowiązek stosowania języka polskiego w umowach z zakresu prawa pracy oraz zawieranych z konsumentami. W przypadku, gdy zdecydujemy się na zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia, w tym zakresie ustawa o języku polskim nie ma zastosowania, gdyż mamy do czynienia ze stosunkiem cywilnoprawnych.

Potrzebne wzory do pobrania:

W tym wypadku umowa może być sporządzona w dowolnym języku, byleby była zrozumiała przez obie strony umowy – w przeciwnym wypadku w razie problemów związanych z barierą językową, postanowienia umowy mogą być uznane za nieważne z uwagi na błąd przy jej zawieraniu.


Każdy nawet pozornie nierozwiązywalny problem z zakresu prawa oświatowego rozwiążą nasi eksperci. Zadaj pytanie>>>

Ważne: Jeżeli umowa będzie sporządzana w dwóch językach, należy wskazać, która z wersji umowy jest autentycznym oświadczeniem woli, a która – tłumaczeniem.

Zobacz także:

Dostępne szkolenia on-line:
Jak prawidłowo zatrudniać cudzoziemców (szkolenie online)

Podstawa prawna:
  • art. 1-2 ustawy z 12 marca 2022 r.  o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 583),
  • art. 87 ust. 1 pkt 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2021 r. poz. 1100 ze zm.),
  • art. 7 ustawy z 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz.U. z 2021 r. poz. 672),
  • art. 84 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.).
Michał Culepa

Ukraina, student, uchodźca

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Bezpłatne szkolenie video: Umowy cywilnoprawne - zmiany od 1 stycznia 2017 r. i najnowsze orzecznictwo https://www.experto24.pl/kadry/umowy-cywilnoprawne/bezplatne-szkolenie-video-umowy-cywilnoprawne-zmiany-od-1-stycznia-2017-r-i-najnowsze-orzecznictwo.html e5a4d1f0e3aa9c91f2b9de2513346660 Fri, 16 Dec 2016 13:30:21 +0100 Experto24.pl PORTAL KADROWY ZAPRASZA NA BEZPŁATNE E-SZKOLENIEUmowy cywilnoprawne - zmiany od 1 stycznia 2017 r. i najnowsze orzecznictwo.  20 grudnia 2016 na naszej stronie udostępnimy to szkolenie i możesz je obejrzeć w dogodnym dla siebie czasie.< Bezpłatne szkolenie video: Umowy cywilnoprawne - zmiany od 1 stycznia 2017 r. i najnowsze orzecznictwo

Bezpłatne szkolenie video: Umowy cywilnoprawne - zmiany od 1 stycznia 2017 r. i najnowsze orzecznictwo

Experto24.pl

PORTAL KADROWY ZAPRASZA NA BEZPŁATNE E-SZKOLENIE

Umowy cywilnoprawne - zmiany od 1 stycznia 2017 r. i najnowsze orzecznictwo.  20 grudnia 2016 na naszej stronie udostępnimy to szkolenie i możesz je obejrzeć w dogodnym dla siebie czasie.

Czas trwania:
ok. 1 godz.

Zarejestruj się już teraz>>

Od 1 stycznia 2017 r. dla umów zlecenia i do umów o świadczenie usług (z pewnymi wyjątkami) przewidziano minimalną stawkę godzinową wynagrodzenia. W celu zagwarantowania otrzymywania przez zleceniobiorcę wynagrodzenia w co najmniej stawce nowe przepisy nakładają na strony tych umów dodatkowe obowiązki. Dotyczą one m.in. obowiązku rejestrowania ilości godzin wykonywanego zlecenia lub usługi.
Ze szkolenia video dowiesz się m.in.:
•    Które umowy objęte zostały obowiązkiem stosowania minimalnej stawki godzinowej?
•    Jak minimalna stawka wynagrodzenia zleceniobiorcy powinna być ustalona w umowie?
•    W jaki sposób przepisy chronią prawo zleceniobiorcy do otrzymania minimalnej stawki wynagrodzenia?
•    Jakie obowiązki dokumentacyjne ciążą na stronach umowy zlecenia?
•    Jakie zmiany w zakresie wynagrodzenia minimalnego, wprowadzane od 1 stycznia 2017 r., dotyczą osób zatrudnionych na etacie?
Szkolenie prowadzi: Łukasz Prasołek  prawnik, autor wielu publikacji z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Od 10 lat prowadzi szkolenia dotyczące różnych aspektów prawa pracy w orzecznictwie sądowym

Zarejestruj się już teraz>>

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Zleceniobiorca musi informować o wykonywaniu zlecenia https://www.experto24.pl/kadry/umowy-cywilnoprawne/zleceniobiorca-musi-informowac-o-wykonywaniu-zlecenia.html 956e63b25a956a9d7852e14768469f91 Thu, 28 Apr 2016 18:48:21 +0200 Experto24.pl Choć zleceniobiorca zasadniczo ma znacznie więcej niezależności niż pracownik (co jest prawidłowe, a nawet warto do tego dążyć), to jednak nie może być całkiem „niezależny” w realizacji swoich zadań wynikających z umowy zlecenia.< Zleceniobiorca musi informować o wykonywaniu zlecenia

Zleceniobiorca musi informować o wykonywaniu zlecenia

Experto24.pl

Choć zleceniobiorca zasadniczo ma znacznie więcej niezależności niż pracownik (co jest prawidłowe, a nawet warto do tego dążyć), to jednak nie może być całkiem „niezależny” w realizacji swoich zadań wynikających z umowy zlecenia.

Podstawowym obowiązkiem zleceniobiorcy jest wykonanie czynności określonych jako przedmiot umowy zlecenia. To jednak nie wszystko. Zleceniobiorca powinien też udzielać dającemu zlecenie informacji o przebiegu wykonywania zleconych czynności. Zleceniodawca powinien bowiem wiedzieć o przebiegu realizacji zlecenia, aby móc ewentualnie wydać wskazówki co do sposobu wykonywania czynności lub podejmować inne ważne decyzje związane z realizacją zlecenia.

W ramach swoich obowiązków zleceniobiorca powinien zwłaszcza informować zleceniodawcę o braku możliwości wykonania zleconych czynności, np. z powodu niezdolności do pracy wynikającej z choroby. Taką informację można przekazać ustnie, ale ze względów dowodowych warto sporządzić ją na piśmie.

Zleceniobiorca musi też wydać zleceniodawcy wszystkie rzeczy, dokumenty, itp., które w procesie wykonywania zleconych czynności od niego uzyskał – bez względu na to, czy zleceniobiorca uzyskiwał je w imieniu zleceniodawcy, czy też w imieniu własnym, ale na rachunek zleceniodawcy.

Podstawowe znaczenie w zakresie konstrukcji każdej praktycznie umowy ma jasno, dokładnie i wyczerpująco sformułowane zobowiązanie. Tymczasem w wielu umowach zakres zobowiązania wykonawcy wskazywany jest bardzo ogólnie. Określenia typu „usługi marketingowe”, „promocja”, „obsługa stoiska na targach” są wysoce nieprecyzyjne i wymagają uszczegółowienia, co konkretnie jest obowiązkiem zleceniobiorcy.

Przykład:

Dokładne określenie wykonywanych zadań

Strony ustaliły w umowie zlecenia, że zleceniobiorca będzie sprzątać pomieszczenia biurowe. Sprzątanie jest to oczywiście pewien zbiór czynności, ale już to, czy zleceniobiorca każdego dnia ma odkurzać wykładziny, myć meble, okna, itd. czy też wykonywać tylko niektóre z tych czynności, a niektóre w innych odstępach czasu nie wynika wprost z umowy. A przecież wszystkie te działania wchodzą w zakres pojęcia „sprzątanie”. W razie sporu nie ma wówczas możliwości wykazania, na co strony właściwie się umówiły. Może to w sposób poważny ograniczyć możliwość dochodzenia od zleceniobiorcy np. kary umownej w związku z niewykonaniem lub nieprawidłowym wykonaniem zobowiązania, jeżeli taka została wprowadzona do umowy.

Aby móc bezspornie wskazać, że zobowiązanie było nieprawidłowo wykonywane (i np. dochodzić w związku z tym wypłaty przewidzianej w umowie kary umownej) trzeba bowiem przede wszystkim być w stanie wykazać jaka była dokładna treść zobowiązania i w konsekwencji jakie były „uchybienia” zleceniobiorcy.

Więcej na ten temat można przeczytać w kwietniowym numerze „Doradcy Kadrowego”.

Marek Rotkiewicz

umowa zlecenie

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Zapisy w umowie zlecenia dotyczące nadzoru nad zleceniobiorcą i zakresu jego zadań są ryzykowne https://www.experto24.pl/kadry/umowy-cywilnoprawne/zapisy-w-umowie-zlecenia-dotyczace-nadzoru-nad-zleceniobiorca-i-zakresu-jego-zadan-sa-ryzykowne.html b9e0854f3898a31f6fe03ebcb7b32c31 Thu, 07 Jan 2016 16:48:52 +0100 Experto24.pl Umowa zlecenia zawiera zapis o sprawowaniu przez zleceniodawcę nadzoru nad wykonywaniem zadań przez zleceniobiorcę. Czy aneks do takiej umowy usuwający wspomniany zapis o nadzorze będzie prawidłowy? Czy bezpieczniej rozwiązać tę umowę i zawrzeć nową, już bez takiego zapisu? A co gdy w umowie zlecenia zapiszemy, że zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonywania zadań jako np. konserwator zgodnie z załącznikiem do umowy (który będzie szczegółowym zakresem zadań). Będzie to prawidłowe, czy wtedy taka umowa będzie umową o pracę? Czy lepiej wpisać tylko, że zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonywania zadań jako np. konserwator?< Zapisy w umowie zlecenia dotyczące nadzoru nad zleceniobiorcą i zakresu jego zadań są ryzykowne

Zapisy w umowie zlecenia dotyczące nadzoru nad zleceniobiorcą i zakresu jego zadań są ryzykowne

Experto24.pl

Umowa zlecenia zawiera zapis o sprawowaniu przez zleceniodawcę nadzoru nad wykonywaniem zadań przez zleceniobiorcę. Czy aneks do takiej umowy usuwający wspomniany zapis o nadzorze będzie prawidłowy? Czy bezpieczniej rozwiązać tę umowę i zawrzeć nową, już bez takiego zapisu? A co gdy w umowie zlecenia zapiszemy, że zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonywania zadań jako np. konserwator zgodnie z załącznikiem do umowy (który będzie szczegółowym zakresem zadań). Będzie to prawidłowe, czy wtedy taka umowa będzie umową o pracę? Czy lepiej wpisać tylko, że zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonywania zadań jako np. konserwator?

Zmiana treści umowy zlecenia poprzez wykreślenie zapisów o nadzorze zleceniodawcy powinna być dokonana poprzez wypowiedzenie dotychczasowego zlecenia i zawarcie nowej umowy. Umowa zlecenia powinna precyzyjnie określać rodzaj prac i usług zleconych.

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej na rzecz dającego zlecenie. Do umów o świadczenie usług stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu, jeżeli umowy te nie są inaczej uregulowane.

Lepiej zawrzeć nową umowę

W opisanym przypadku wycofanie się z zapisów o nadzorze, który wskazywałby na zawarcie umów o pracę, powinno jednak nastąpić nie poprzez „aneksowanie” umowy zlecenia, ale poprzez wypowiedzenie dotychczasowego zlecenia, za uiszczeniem zleceniobiorcy wynagrodzenia odpowiadającego jego dotychczasowym czynnościom, a następnie poprzez zawarcie nowej umowy zlecenia – bez dotychczasowych, problematycznych zapisów. Zmiana umowy jest dopuszczalna w trakcie jej trwania, jeśli tryb tej zmiany został uregulowany w samej umowie – jednak w tym wypadku zmiana treści umowy jest na tyle istotna, że uzasadnia ona raczej wypowiedzenie dotychczasowej i zawarcie nowej umowy zlecenie.

Zakres usług do wykonania przez zleceniobiorcę musi wynikać ze zlecenia

Co do kwestii „zadań” zleceniobiorcy, to ich określenie (przy czym nie jako „zadań”, ale raczej usług na rzecz zleceniodawcy) może znajdować się zarówno w samej umowie (co jest bardziej pożądane, jako że umowa powinna określać precyzyjnie czynności – usługi), jak i w aneksie do umowy, przy czym w samej umowie powinny być wówczas zawarte zasady zmiany treści aneksu (chodzi tu o przewidziane i możliwe zmiany zakresu usług i prac do wykonania na rzecz zleceniodawcy). Określenie usługi jedynie jako „konserwator” lub podobnie jest mało precyzyjne i sugeruje odwołanie do treści innych przepisów, w tym zwłaszcza regulaminu pracy lub wynagradzania zleceniodawcy, a to może budzić wątpliwości, czy nie została zawarta umowa o pracę.

Podstawa prawna:

art. 734 § 1, art. 750 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.).

Michał Culepa, prawnik, specjalista prawa pracy

umowa zlecenie

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jak obliczyć okres wypowiedzenia umowy o świadczenie usług https://www.experto24.pl/kadry/umowy-cywilnoprawne/jak-obliczyc-okres-wypowiedzenia-umowy-o-swiadczenie-uslug.html 0a83ba1f85f68ad6cf1872a99a39f17f Fri, 15 May 2015 15:47:37 +0200 Experto24.pl Biuro rachunkowe zawiera z klientami umowy o świadczenie usług. Umowy są zawierane na czas nieokreślony z możliwością wypowiedzenia umowy z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Nie ma zapisu, że wypowiedzenie ma skutek na koniec miesiąca. Czy jeżeli biuro wypowie klientowi umowę dnia 10 czerwca 2015 r. to kiedy upłynie okres wypowiedzenia: 9 lipca 2015 r. czy 31 lipca 2015 r.?< Jak obliczyć okres wypowiedzenia umowy o świadczenie usług

Jak obliczyć okres wypowiedzenia umowy o świadczenie usług

Experto24.pl

Biuro rachunkowe zawiera z klientami umowy o świadczenie usług. Umowy są zawierane na czas nieokreślony z możliwością wypowiedzenia umowy z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Nie ma zapisu, że wypowiedzenie ma skutek na koniec miesiąca. Czy jeżeli biuro wypowie klientowi umowę dnia 10 czerwca 2015 r. to kiedy upłynie okres wypowiedzenia: 9 lipca 2015 r. czy 31 lipca 2015 r.?

Jeżeli umowa o świadczeniu usług nie zawiera żadnych szczegółowych zasad regulujących obliczanie terminów zastosowanie znajdą przepisy art. 110-116 Kodeksu cywilnego.

Stąd, jeżeli dla umowy nie mają zastosowania przepisy, które nakazują przesunięcie skutku wypowiedzenia na koniec miesiąca kalendarzowego, to dla obliczenia miesięcznego terminu wypowiedzenia należy zastosować art. 112 Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z którym: termin oznaczony w miesiącach kończy się z upływem dnia, który datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca.

Zatem, jeżeli w umowie jest przewidziany miesięczny termin wypowiedzenia, a wypowiedzenie klient otrzyma 10 czerwca 2015 r., to termin wypowiedzenia upłynie w dniu 10 lipca 2015 r. Dlatego, że termin ten odpowiada datą początkowemu dniowi terminu.

Podstawa prawna:

art. 112 Kodeksu pracy

Anna Kostecka, prawnik

wypowiedzenie umowy

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>