Można wnioskować o urlop rodzicielski od razu po porodzie lub później

Data: 24-06-2013 r.

Można od razu po porodzie zadeklarować pełen urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Jest też inna opcja: wykorzystanie najpierw tylko pierwszego z nich, i dobranie pozostałych dwóch później. W całości lub w części.

Urlop macierzyński rozpoczyna się automatycznie w dniu porodu (wniosek jest potrzebny tylko w przypadku rozpoczęcia go przed porodem). Korzysta z niego pracownica-matka, a pracownik ojciec może go przejąć najwcześniej od 14 tygodnia. Pozostałe płatne urlopy – czyli dodatkowy macierzyński i rodzicielski – udzielane są już zawsze na wniosek.

Możliwość pierwsza: wszystko od razu

Pracownica może – nie później niż 14 dni po porodzie – wnioskować od razu o pełny wymiar urlopu macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Zasiłek od początku wyniesie wówczas 80% podstawy wymiaru. Sposób ten nie jest dostępny dla rodziców dla których 14 dni po porodzie minęło już przed 17 marca 2013 r.

Możliwość druga: przedłużenie nieobecności

Pracownica może korzystać z urlopu macierzyńskiego, a dopiero potem zdecydować, że przedłuży go (ona albo pracownik-ojciec) o 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Wówczas na urlopie macierzyńskim i dodatkowym macierzyńskim przysługuje 100% podstawy wymiaru, natomiast na urlopie rodzicielskim – 60%. Łączny wniosek o te dwa urlopy składa się najpóźniej 14 dni przed końcem urlopu macierzyńskiego.

 

Pracownica lub pracownik mogą też po urlopie macierzyńskim poprosić jedynie o dodatkowy urlop macierzyński, a potem przedłużyć go – składając kolejny wniosek – o urlop rodzicielski (14 dni przed końcem dodatkowego urlopu macierzyńskiego).

Podstawa prawna: ustawa z 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r. poz. 675).

Szymon Sokolik


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27032 )
Array ( [docId] => 27032 )