Należy przeliczyć urlop na godziny i dopiero potem go udzielić

Data: 17-06-2013 r.

Trzeba przeliczyć urlop na godziny. Wówczas otrzyma się tzw. pulę urlopową. Z niej należy udzielać urlopu na poszczególne dni – odpowiednio do liczby godzin zaplanowanej pracy w danym dniu.

Na jej podstawie można (po pomnożeniu przez 8 godzin lub inną, niższą normę, np. przez 7 godzin w przypadku niektórych niepełnosprawnych) określić godzinową pulę urlopu na dany rok (godzinowy wymiar urlopu).

Natomiast samo udzielanie urlopu to zupełnie odrębna kwestia. Urlopu udziela się bowiem na tyle godzin, ile pracownik miał do przepracowania danego dnia, zgodnie z jego harmonogramem czasu pracy. Za każdy dzień urlopu odejmuje się więc z rocznej (godzinowej) puli urlopowej tyle godzin urlopu, ile pracownik miałby tego dnia przepracować, gdyby nie skorzystał z urlopu. Trzeba więc dokonać przeliczenia urlopu na godziny.

Przykład:

W przypadku pracownika:

  • uprawnionego do 20 dni urlopu roczna pula godzinowa urlopu wynosi 160 godzin (20 dni × 8 godzin),
  • uprawnionego do 26 dni urlopu roczna pula godzinowa urlopu wynosi 208 godzin (26 dni × 8 godzin).

Załóżmy, że pracownik jest uprawniony do 26 dni urlopu i pracuje w systemie równoważnym: w poniedziałki i we wtorki po 12 godzin, w środy i czwartki po 8 godzin, a piątki ma wolne. Jeśli ten pracownik skorzysta z urlopu w dniach poniedziałek – środa, to choć wykorzysta tylko 3 kalendarzowe dni urlopu, z jego „puli urlopowej” wynoszącej 208 godzin należy odjąć aż 32 godziny. Tyle bowiem przepracowałby, gdyby w tych dniach wykonywał pracę (12 godzin + 12 godzin + 8 godzin = 32 godziny). A zatem po wykorzystaniu tych 3 dni urlopu pozostanie pracownikowi do wykorzystania jeszcze 176 godzin urlopu za ten rok kalendarzowy.

Pula godzinowa urlopu pracownika jest oczywiście uzależniona (tak jak wymiar jego urlopu wyrażony w dniach) od okresu zatrudnienia w trakcie roku i od wystąpienia okresów pomniejszających urlop w danym roku (art. 155[1]–155[2] Kodeksu pracy). Zależy także od wymiaru czasu pracy. Jest natomiast niezależna od systemu czy rozkładu czasu pracy, w jakim jest zatrudniony pracownik.

Przykład:

Pula godzinowa pracownika, który pracuje w systemie równoważnym, będzie identyczna, jak pracownika zatrudnionego w podstawowym systemie czasu pracy – o ile oczywiście obaj przepracowali cały rok i mają taki sam wymiar etatu. Natomiast obaj ci pracownicy mogą mieć różną liczbę godzin odejmowanych z puli urlopowej za 1 dzień urlopu – w zależności od tego, ile godzin w danym dniu mieli przepracować.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27026 )
Array ( [docId] => 27026 )