Pracownik niepełnoetatowy także ma 4 dni urlopu na żądanie

Data: 23-07-2013 r.

Nawet pracownik zatrudniony na część etatu ma prawo do 4 dni urlopu na żądanie. Tylko w wyjątkowych sytuacjach liczba dni może okazać się niższa, jeśli wymiar etatu jest niewystarczający dla uzyskania pełnych 4 dni urlopu wypoczynkowego.

Każdy pracownik ma prawo do 4 dni tzw. urlopu na żądanie. Nie jest to dodatkowy urlop, a tylko inny tryb udzielenia części przysługującego zwykłego urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że nie przelicza się ich na godziny i nie obniża się proporcjonalnie do wymiaru etatu. W związku z tym pracownik niepełnoetatowy także ma 4 dniówki urlopu na żądanie – niezależnie od wymiaru etatu. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy wymiar etatu pracownika jest na tyle niski, że nie nazbierają się mu nawet 4 dniówki urlopu.

Przykład: Pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu i pracuje po 8 godzin w poniedziałki i we wtorki oraz po 4 godziny w środy. Jeśli weźmie urlop na żądanie na poniedziałek, wtorek i środę, to z puli urlopowej „zdejmuje się” mu 20 godzin (8 + 8 + 4), a jednocześnie oznacza to, że wykorzystał już 3 z 4 dni urlopu na żądanie w danym roku kalendarzowym.

Przykład: Pracownik z 10-letnim stażem pracy jest zatrudniony na 1/32 etatu. Przychodzi do pracy raz w miesiącu na cały dzień. Przysługuje mu zatem 1 dzień (1/32 × 26 dni = 0,81, w zaokrągleniu 1), czyli 8 godzin urlopu. Ten jeden dzień może wykorzystać w trybie na żądanie.

Więcej na temat urlopu pracownika niepełnoetatowego można przeczytać w „Aktualnościach kadrowych”.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27041 )
Array ( [docId] => 27041 )