Prawo do tzw. pierwszego urlopu

Autor: Pudzianowska Aleksandra
Data: 11-04-2012 r.

Kodeks pracy posługuje się pojęciem „pierwszego urlopu” w kontekście pierwszego roku pracy, a nie pierwszego pracodawcy. W związku z tym, jeżeli podejmujesz pracę po raz pierwszy w życiu, a następnie w ramach tego samego roku ją zmieniasz, to u wszystkich pracodawców w tym roku będziesz korzystał z „pierwszego urlopu”.

Pierwszy urlop

Jeżeli jesteś po raz pierwszy zatrudniony na podstawie umowy o pracę, to masz prawo do tzw. pierwszego urlopu. Różni on się tym od urlopu bardziej doświadczonych kolegów, że nabywasz do niego prawo po przepracowaniu każdego miesiąca. Jeden miesiąc odpowiada 1/12 Twojego rocznego wymiaru, czyli jest to 1,66 dnia urlopu.

Co więcej, w przypadku pierwszego urlopu pracodawca nie ma obowiązku zaokrąglania urlopu do pełnego dnia, chociaż oczywiście może. W związku z tym pracodawca może udzielić Ci po każdym miesiącu pracy zarówno 1,66 dnia, czyli 13 godzin i 20 minut, jak również zaokrąglić to do 2 dni, czyli 16 godzin.

 

Kolejne lata pracy

Niemniej jednak, już w kolejnym roku pracy masz prawo do tzw. kolejnego urlopu, który naliczać się będzie z góry za cały okres pracy u danego pracodawcy w określonym roku. Co więcej, na fakt, że od nowego roku będziesz miał prawo do kolejnego urlopu nie wpływa to, kiedy w pierwszym roku podejmiesz pracę.

Pudzianowska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26897 )
Array ( [docId] => 26897 )