Warunek przymusowego udzielenia zaległego urlopu

Data: 22-07-2013 r.

Zanim pracodawca wyśle pracownika na zaległy urlop, warto jeszcze raz spróbować porozumieć się z nim w sprawie terminu jego wykorzystania. Pozwoli to uniknąć zarzutu niekonsultowania z pracownikiem terminu udzielenia urlopu.

Pracodawca musi udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył prawo do niego. Jedynie w przypadku, gdy:

  • pracownik nie chciał wykorzystać urlopu w roku jego nabycia (np. nie złożył wniosku o urlop), albo
  • wystąpiły przyczyny przesuwające urlop (obiektywne np. choroba uniemożliwiająca rozpoczęcie urlopu albo dotyczące szczególnych potrzeb pracodawcy),

można udzielić pracownikowi urlopu w kolejnym roku kalendarzowym – jednak nie później niż do końca III kwartału tego roku.


Z zasady tej wynika m.in., że:
  • jeśli np. w zakładzie jest plan urlopów, należy dążyć do tego, by zaplanować w nim cały urlop wypoczynkowy z danego roku (z wyjątkiem urlopu na żądanie, którego się nie planuje),
  • pracodawca nie może sam nakazać pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego za dany rok w kolejnym roku kalendarzowym (do 30 września).

Pracodawca udziela urlopu – także zaległego urlopu – w terminie uzgodnionym z pracownikiem. Częstą praktyką są wnioski urlopowe pracowników i ich akceptacja przez pracodawcę. Jeśli jednak pracownik nie wnioskuje o zaległy urlop lub nie chce z niego skorzystać, a zbliża się koniec września, to pracodawca może udzielić mu tego urlopu jednostronnie.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27039 )
Array ( [docId] => 27039 )