Wniosek o urlop wypoczynkowy można złożyć w dowolnej formie

Data: 03-07-2014 r.

Sezon urlopowy to okres, w którym każdy specjalista ds. kadrowych musi mieć „pod ręką” dokumenty związane z udzielaniem pracownikom urlopów wypoczynkowych – i to nie tylko wnioski urlopowe, ale też dokumenty niezbędne do przesunięcia terminu urlopu czy do odwołania pracownika z urlopu. Trzeba więc zadbać o ich zgromadzenie.

Ponieważ powszechne przepisy prawa pracy nie precyzują formy składania wniosków o urlop wypoczynkowy, może to nastąpić również ustnie.

Z orzecznictwa Sądu Najwyższego

Artykuł 163 § 1 kp nie przewiduje formy pisemnej dla składanych przez pracowników wniosków o urlop wypoczynkowy. Oznacza to, że pracownicy mają składać te wnioski w sposób przyjęty w zakładzie pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 2001 r., I PKN 59/00, OSNP 2003/14/336).

Jednak do celów dowodowych warto ustalić w firmie, że wnioski urlopowe muszą być składane na piśmie. Na podstawie pisemnego dokumentu łatwiej wykażecie bowiem, że urlop wypoczynkowy został udzielony zgodnie z wnioskiem oraz w terminie w nim wskazanym.

Przepisy wewnątrzzakładowe mogą zobowiązywać pracowników do składania pisemnych wniosków urlopowych i wówczas pracownicy powinni stosować się do tego wymogu. Istotne jest jednak nie tylko samo istnienie zapisów w regulacjach wewnętrznych pracodawcy, ale także to, w jaki sposób te zapisy są przestrzegane w praktyce. Jeśli więc praktyka jest inna niż formalnie ustalone regulacje zakładowe (np. pracodawca formalnie wymaga wniosków urlopowych na piśmie, ale jednocześnie często akceptuje ustne wnioski urlopowe pracowników), to wówczas staje się ona źródłem praw i obowiązków pracowniczych, a sądy w razie sporów będą ją brały pod uwagę.

Co musi zawierać wniosek urlopowy?

Wniosek urlopowy powinien zawierać co najmniej:

  • informację, kto go złożył,

  • termin wykorzystania urlopu (datę początkową i końcową) – co jest niezbędne do podjęcia przez pracodawcę decyzji, czy udzielić urlopu w zaproponowanym przez pracownika terminie,

  • zapis wskazujący, z którego roku kalendarzowego urlop będzie wykorzystywany,

  • własnoręczny podpis pracownika,

  • podpis pracodawcy lub osoby upoważnionej przez pracodawcę do udzielania urlopów pracownikom.

Natomiast pracownik nie ma obowiązku uzasadniać w treści wniosku urlopowego, dlaczego chce wziąć urlop i na co go wykorzysta.

M.in. o tym kiedy trzeba zaakceptować wniosek przeczytasz w najnowszym numerze „Dokumentacji kadrowej”.

Rafał Jaroszyński, aplikant radcowski, specjalista prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35250 )
Array ( [docId] => 35250 )