Zwolnienie od pracy nie zawsze obejmuje cały dzień

Autor: Katarzyna Tryniszewska
Data: 10-04-2014 r.

Pracodawca musi zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie prokuratury. Nie oznacza to jednak, że zatrudniony, który musi stawić się przed tym organem, może wcale nie przychodzić do pracy w danym dniu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca zobowiązany jest zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie prokuratury. Uznanym dowodem, usprawiedliwiającym nieobecność pracownika w pracy powinno być imienne wezwanie do osobistego stawienia się wystosowane przez prokuraturę, zawierające jednocześnie adnotację potwierdzającą stawienie się pracownika na to wezwanie. Może się jednak zdarzyć, że pracownik otrzyma wezwanie telefoniczne, co jest dopuszczalne. Jeśli po stawieniu się w prokuraturze przedstawi pracodawcy zaświadczenie, w którym wskazano datę i godziny obecności pracownika w prokuraturze, taki dokument spełnia powyższą regulację.

 

Takie zaświadczenie stanowi jednak dowód usprawiedliwionej nieobecności pracownika tylko w zakresie godzin w nim wskazanych (z doliczeniem czasu niezbędnego na dotarcie do prokuratury i powrót z niej do zakładu pracy). Pracownik powinien więc, po zakończeniu czynności w prokuraturze, wrócić do pracy.

Katarzyna Tryniszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34638 )
Array ( [docId] => 34638 )