Aby zmienić warunki płacy, nie wystarczy zmienić regulamin wynagradzania

Data: 12-12-2013 r.

Pracodawca, który chce zmienić warunki płacy, a związany jest postanowieniami regulaminu wynagradzania, oprócz zmian w tym akcie, musi jeszcze wręczyć indywidualne wypowiedzenia zmieniające. Dopiero po upływie okresów wypowiedzeń zaczną obowiązywać nowe zasady.

 

Do wprowadzenia regulaminu wynagradzania jest zobowiązany pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników nie objętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy w zakresie warunków wynagradzania z pracę.

Zmiany po 2 tygodniach

Regulamin ustala pracodawca, ale jeśli w zakładzie pracy działają związki zawodowe, wówczas treść regulaminu musi zostać uzgodniona ze związkami. Regulamin wynagradzania wchodzi w życie p upływie 2 tygodni od podania do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy (np. poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń, rozesłanie tekstu regulaminu pocztą elektroniczną, czy udostępnienie tekstu u kierowników poszczególnych działów itp.). W podobnym terminie wchodzą w życie zmiany do regulaminu wynagradzania.

Zmiany na korzyść pracownika – nie trzeba wręczać wypowiedzeń

Aby zmiany regulaminu faktycznie weszły w życie, nie wystarczy sama ich publikacja. Niezbędne jest jeszcze dostosowanie do tych zmian indywidualnych warunków zatrudnienia poszczególnych pracowników, wynikających z umów o pracę.

 

 

 

Z dniem wejścia w życie regulaminu (czyli z chwilą upływu 2 tygodni od jego publikacji w sposób zwyczajowo przyjęty w danej firmie) postanowienia regulaminowe, które są dla pracowników korzystniejsze niż dotychczasowe – wchodzą automatycznie w treść indywidualnych umów o pracę (dzieje się tak poprzez odpowiednie stosowanie przepisów dotyczących układów zbiorowych pracy, a ściślej rzecz biorąc art. 24113 Kodeksu pracy). Zatem np. podwyżki wynagrodzeń, wynikające z regulaminu, następują bez potrzeby dopełniania dodatkowych formalności.

Na minus – konieczne zmiany w umowach

Jeżeli jednak nowe postanowienia regulaminu wynagradzania są mniej korzystne dla pracowników niż dotychczasowe, pracodawca musi najpierw zaproponować pracownikowi podpisanie porozumienia zmieniającego lub wręczyć mu wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy w trybie przewidzianym w art. 42 Kodeksu pracy. Nowe warunki płacowe wynikające z regulaminu wchodzą w treść indywidualnych umów o pracę dopiero po upływie okresu wypowiedzenia (zakładając oczywiście, że pracownicy je przyjmą).

Takie wypowiedzenia można (a nawet trzeba) wręczyć wszystkim pracownikom, których dotyczą zmiany na niekorzyść, z tym że w takiej sytuacji nie mają zastosowania przepisy ograniczające dopuszczalność wypowiadania warunków umowy. Zatem wypowiedzenie zmieniające w związku ze zmianą warunków płacowych wynikających z regulaminu wynagradzania może otrzymać m.in. ciężarna pracownica, czy pracownik w wieku przedemerytalnym.

Podstawa prawna: art. 42 § 1-3, art. 772, art. 24113 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.:Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

 

13podwyżki wynagrodzeń, wynikające z regulaminu, następują bez potrzeby dopełniania dodatkowych formalności
Nowe warunki płacowe wynikające z regulaminu wchodzą w treść indywidualnych umów o pracę dopiero po upływie okresu wypowiedzenia
Podstawa prawna:213

Katarzyna Wrońska-Zblewska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33328 )
Array ( [docId] => 33328 )