Dyscyplinarka dla związkowca, który samowolnie przerwał pracę

Data: 11-05-2013 r.

Nie wystarczy, że związkowiec jedynie powiadomi przełożonych o swej nieobecności w pracy z uwagi na wykonanie czynności wynikającej z funkcji związkowej. Musi poczekać na decyzję pracodawcy o udzieleniu zwolnienia. Inaczej może otrzymać nawet dyscyplinarkę.

Marcin N. był brygadzistą w spółce F. i zarazem wiceprzewodniczącym zarządu związku zawodowego. Dnia 25 czerwca 2008 r. pracownik (a wraz z nim kilku innych kolegów) poinformował przełożonego o planowanej nieobecności w pracy następnego dnia na początku II zmiany w związku z wykonywaniem czynności związkowych. Nie otrzymał jednak zgody na zwolnienie od pracy. Nieobecność Marcina N. i innych związkowców w pracy uniemożliwiła rozpoczęcie normalnej produkcji na II zmianie.

Z kolei 4 lipca 2008 r. Marcin N. w czasie pracy udał się do siedziby Komisji Krajowej swego związku w celu wykonania czynności związkowych. Również tego dnia nie uzyskał zgody przełożonego na zwolnienie od pracy.

W związku z tymi dwoma zdarzeniami pracownik otrzymał rozwiązanie umowy w trybie dyscyplinarnym. Odwołał się więc do sądu, żądając przywrócenia do pracy. Uznał, że jego nieobecność w pracy była usprawiedliwiona, skoro wykonywał w tym czasie czynności związane z pełnioną funkcją związkową. A zatem – zdaniem pracownika – dyscyplinarka była nieuzasadniona.

W wyroku z 2 czerwca 2010 r. Sąd Najwyższy nie przyznał pracownikowi racji. Stwierdził, że – z jednej strony - Marcin N. miał prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej. Z drugiej jednak strony zwolnienia tego udziela pracodawca.

Grażyna Mazur, prawnik, specjalista prawa pracy


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27106 )
Array ( [docId] => 27106 )