Informacja o długości okresu wypowiedzenia umowy terminowej, która będzie podlegać nowym przepisom

Autor: Katarzyna Pietruszyńska
Data: 07-01-2016 r.

Z pracownikiem była zawarta umowa na okres próbny od 1 września do 30 listopada 2015 r. Dnia 1 grudnia 2015 r. pracodawca podpisał z nim kolejną umowę – na czas określony do 21 listopada 2018 r. z okresem wypowiedzenia zgodnie z art. 36 Kodeksu pracy. W jaki sposób powinien określić, na dzień zawarcia umowy (czyli 1 grudnia 2015 r.), długość okresu wypowiedzenia w informacji o warunkach zatrudnienia wręczanej pracownikowi zgodnie z art. 29 Kodeksu pracy? I czy kolejna umowa terminowa z pracownikiem, obowiązująca od 22 listopada 2018 r., stanie się już umową bezterminową?

W informacji o obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę należy wskazać okres wypowiedzenia zgodnie z aktualnymi (na dzień wydania informacji) przepisami w tym zakresie.

Nowe limity dla umów terminowych…

Dnia 22 lutego 2016 r. wejdą w życie zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja wprowadza nowe limity dotyczące zawierania umów o pracę na czas określony w postaci: maksymalnego okresu zatrudnienia na podstawie umowy (umów) na czas określony – tj. 33 miesiące oraz dopuszczalnej liczby tych umów, które mogą być zawarte w ramach tego limitu między tymi samymi stronami stosunku pracy – tj. nie więcej niż 3 umowy.

Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony będzie dłuższy niż 33 miesiące lub liczba zawartych umów przekroczy 3, będzie to równoznaczne z uznaniem, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie ww. okresu lub od dnia zawarcia 4. umowy na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Nowe przepisy będą miały zastosowanie także do umów o pracę na czas określony trwających w dniu wejścia w życie ustawy, jednakże do 33-miesięcznego okresu zatrudnienia będzie wliczał się okres zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony przypadający od dnia wejścia w życie ustawy (od 22 lutego 2016 r.).

… i okresy wypowiedzenia jak przy umowach bezterminowych

Nowelizacja przewiduje także zrównanie okresów wypowiedzenia umów o pracę na czas określony i umów o pracę na czas nieokreślony. Z dniem 22 lutego 2016 r. utraci moc art. 33 Kodeksu pracy, określający 2-tygodniowy okres wypowiedzenia dla umów o pracę na czas określony zawartych na dłużej niż 6 miesięcy. Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony będzie określał art. 36 Kodeksu pracy, mający dotychczas zastosowanie wyłącznie do umów o pracę na czas nieokreślony.

Informacja musi być aktualna na dzień jej sporządzenia…

W związku z zawarciem umowy o pracę pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o:

  1. obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
  2. częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
  3. wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
  4. obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  5. układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty,

a jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy – informuje pracownika dodatkowo o: porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia, przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia do pracy i obecności w niej oraz usprawiedliwiania nieobecności.

Poinformowanie pracownika o jego warunkach zatrudnienia, o których mowa w pkt 1-4, może nastąpić przez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy.

… a zaktualizowana dopiero w momencie zmiany przepisów

Zawierając 1 grudnia 2015 r. umowę o pracę na czas określony, w pisemnej informacji o warunkach zatrudnienia, w punkcie dotyczącym obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę, nie należy wskazywać art. 36 Kodeksu pracy, lecz art. 33 Kodeksu pracy, gdyż do 21 lutego 2016 r. długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony reguluje art. 33 Kodeksu pracy. Dopiero po wejściu w życie nowych przepisów (nie później niż w ciągu miesiąca) pracodawca powinien zaktualizować informację o warunkach zatrudnienia, informując pracownika, że długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę określa art. 36 Kodeksu pracy.

Kolejna umowa po upływie 33 miesięcy – na czas nieokreślony

Z uwagi na fakt, że 21 listopada 2018 r. upłyną 33 miesiące zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony (liczone od 22 lutego 2016 r.), kolejna umowa zawarta z pracownikiem 22 listopada 2018 r. będzie musiała być umową na czas nieokreślony.

Katarzyna Pietruszyńska, prawnik, specjalista prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38317 )
Array ( [docId] => 38317 )