Likwidacja placówki czasem uchyla ochronę przedemerytalną

Data: 11-05-2013 r.

Jeśli pracodawca likwiduje placówkę (np. sklep, czy oddział w danym mieście), musi zwolnić wszystkie pracujące tam osoby lub przenieść je do innych placówek. Problem pojawia się wówczas, gdy pracownik jest objęty ochroną przedemerytalną i nie zgadza się na przeniesienie.

W opisanej sytuacji pracodawca powinien na mocy porozumienia stron zaproponować pracownikowi zmianę miejsca pracy. Jeśli pracownik nie zgodzi się, a pracodawca nie będzie miał innej możliwości jego zatrudnienia, będzie zmuszony wypowiedzieć mu umowę o pracę w związku z likwidacją danej placówki

 

Zgodnie z art. 39 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Ochrona przedemerytalna ma charakter bezwzględny. Nie ma znaczenia powód, który miałby uzasadniać jego wypowiedzenie definitywne – nawet, jeśli jest to likwidacja jednej z placówek pracodawcy.

Zakładając, że określonym w umowie o pracę miejscem pracy pracownika objętego ochroną przedemerytalną jest tylko likwidowana placówka, pracodawca powinien zaproponować mu zawarcie porozumienia zmieniającego warunki pracy i wskazać jako nowe miejsce pracy jedną z funkcjonujących placówek. Gdyby nie zgodził się na podpisanie porozumienia, a pracodawca nie miałby możliwości dalszego prowadzenia placówki, będzie musiał wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę.

Podstawa prawna:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27108 )
Array ( [docId] => 27108 )