Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę nie musi być długa – musi być rzeczywista

Data: 14-11-2012 r.

Podany w wypowiedzeniu umowy o pracę powód rozwiązania umowy nie musi być bardzo szczegółowy. Ważne, żeby z okoliczności sprawy dokładnie wynikało dlaczego pracownik został zwolniony.

Do Sądu Najwyższego trafiła sprawa, w której pracownik zatrudniony na stanowisku lekarza ignorował polecenia ordynatora. Zdarzyło się m.in., że przełożony polecił pracownikowi wykonanie u pacjenta konkretnego badania. Ten jednak uznał, ze właściwsze będzie inne. Następnego dnia doszło do ostrej dyskusji pracownika z ordynatorem związanej z niewykonaniem polecenia służbowego. Potem pracownik był na kilkumiesięcznym zwolnieniu chorobowym, a zaraz po powrocie otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Jako powód rozwiązania umowy wskazano m.in. niewykonywanie poleceń służbowych i podważanie autorytetu przełożonego. Pracownik zwrócił się do sądu o przywrócenie do pracy twierdząc, że przyczyny wypowiedzenia były niekonkretne. Sprawa dotarła aż do SN.

Wystarczy, że pracownik wie dlaczego rozwiązano z nim umowę o pracę

Sąd Najwyższy nie przyznał pracownikowi racji. Uznał, że przyczyny wypowiedzenia zostały dostatecznie skonkretyzowane. Pracodawca nie musi bowiem szczegółowo (drobiazgowo) ich opisywać, z powołaniem wszystkich faktów, zdarzeń, dokumentów oraz dat. Wystarczy, jeśli wskaże kategorie zdarzeń, jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że szczegółowe motywy wypowiedzenia są pracownikowi znane (wyrok SN z 11 stycznia 2011 r., I PK 152/10).

Wypowiadając umowę trzeba jednak uważać na sformułowania

Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę musi być konkretna i prawdziwa. Dlatego też trzeba dokładnie okoliczność, która zadecydowała o rozwiązaniu umowy – tak, aby pracownik mógł dokładnie zidentyfikować, za co został zwolniony. Nie trzeba natomiast przytaczać drobiazgowo wszystkich okoliczności sprawy.

Ważne!

Przyczyną wypowiedzenia może być zdarzenie, które wystąpiło nawet kilka miesięcy wcześniej – jeśli w międzyczasie pracownika nie można było zwolnić, ponieważ na przykład był chory.

Podstawa prawa:

art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy

Opracowanie redakcyjne: Michał Tomaszewski


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27020 )
Array ( [docId] => 27020 )