Termin rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron

Autor: Kostecka Anna
Data: 29-03-2012 r.

Kodeks pracy nie określa terminów obowiązujących przy rozwiązaniu stosunku pracy za porozumieniem stron. Rozwiązanie umowy następuje w terminie oznaczonym w samym porozumieniu stron. Na wskazany termin musi się zgodzić zarówno pracodawca jak i pracownik.

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron następuje w terminie określonym przez strony. I tak, może ono następować:

  • w chwili zawarcia porozumienia lub
  • w każdym innym późniejszym terminie, który może być zmieniony przez strony.

Dlatego też, jeżeli pracownik wychodzi z inicjatywą rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron, to aby to oświadczenie stało się skuteczne pracodawca musi:

  • oświadczyć, że przyjął takie oświadczenie pracownika (ofertę zawierającą propozycję zgodnego rozwiązania umowy o pracę),
  • zgodzić się na termin podany w oświadczeniu pracownika.
 

Jeżeli nie zgadza się z tym terminem, może podać inny, z tym że pracownik musi przyjąć oświadczenie pracodawcy do wiadomości i zgodzić się z terminem podanym przez pracodawcę.

Przykład:

Pracownik wystąpił do pracodawcy z inicjatywą rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron z dniem 15 maja 2012 r. Pracodawca zgadza się na rozwiązanie umowy o pracę w takim trybie, ale z dniem 31 maja 2012 r. Aby to porozumienie stron było skuteczne, pracownik musi podpisać na oświadczeniu, że je otrzymał i że się zgadza na termin podany przez pracodawcę, czyli na 31 maja 2012. Jeżeli pracownik napisze tylko na oświadczeniu, że je otrzymał, to nie będzie to zgodne rozwiązanie umowy o pracę. Umowa o pracę nadal będzie trwała, gdyż pracownik nie zgodził się na termin podany przez pracodawcę. Takie rozwiązanie umowy o pracę nie będzie miało skutku prawnego.

Kostecka Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26896 )
Array ( [docId] => 26896 )