Walka z bezrobociem wśród niepełnosprawnych

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 18-12-2012 r.

Kompleksowe przygotowanie osoby bezrobotnej i jednocześnie niepełnosprawnej, do wykonywania zawodu, w tym m.in. odpowiednie badania zdrowotne, zajęcia z psychologiem i doradcą zawodowym, a także działania motywacyjne to klucz do sukcesu w skutecznym przeciwdziałaniu zjawisku wykluczenia zawodowego. Choć konieczne są tutaj nakłady finansowe, to program może przynieść nadspodziewanie dobre efekty.

Oczywiście najważniejszym elementem jest indywidualna i często bardzo żmudna praca z każdą osobą niepełnosprawną, która jednak wykazuje chęć do zmian i stara się w miarę aktywnie poszukiwać zatrudnienia. Na wdrożenie takiego – pilotażowego programu pod nazwą „Indywidualne ścieżki zatrudnienia” – zdecydowano się w Elblągu.

Program realizowany od grudnia 2009 roku do sierpnia 2012 roku został uznany przez Komisję Europejską jako jeden z pięciu najlepszych pomysłów na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych.

Cały pomysł polegał na znalezieniu zatrudnienia dla bezrobotnych, którzy ukończyli 45. rok życia, mając jednocześnie lekką lub umiarkowaną niepełnosprawność (część z biorących udział w programie pozostawało bez pracy nawet 10 lat).

Jednak po przejściu programu, spośród 32 bezrobotnych, aż 22 zdołało uzyskać pracę i utrzymać ją przez co najmniej pół roku. Dla powodzenia całego przedsięwzięcia kluczowe znaczenie miały indywidualne zajęcia organizowane dla bezrobotnych m.in. ze wspomnianym już wcześniej psychologiem, ale także doradcą zawodowym i trenerem specjalizującym się w zagadnieniach bezpośrednio związanych z zatrudnieniem (punktem wyjścia były jednak odpowiednie badania lekarskie).

 

Pełna opieka nad uczestnikiem programu była roztaczana jeszcze przez pół roku po jej zatrudnieniu. Chodziło o pomoc np. w zakresie działań motywacyjnych, ale także rozładowywanie stresu i sytuacji konfliktowych. Cały program zdiagnozowania i przysposobienia do pracy osób niepełnosprawnych kosztował w przeliczeniu na jedną osobę w granicach 8-9 tys. zł.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27048 )
Array ( [docId] => 27048 )